alaska malamuut Chuck

Alaska Malamuut – Kelgukoera tõututvustus ja pildid

Alaska Malamuut – Kelgukoera tõututvustus ja pildid

Kirjeldus

Alaska malamuut on Arktika koertest suurim. See suur, tugeva kehaehitusega koer meenutab hunti kuid on koheva sabaga, mida hoiab rõngas, selja kohal. Pea on lai, püstiste kõrvadega. Silmad on keskmise suurusega, tumepruunid, väikesed ja mandlikujulised ning asetsevad kaldus asetusega. Koeral on hundi välimus, kuid lisaks uhke ja sõbralik ilme.

Tõukirjelduse kohaselt peavad olema pruunide silmadega (sinised silmad viitavad Sibery Husky geenidele). Jalad on suured, lumekinga tüüpi, tugevate patjadega. Paks kahekordne karvastik (pealiskarv ja aluskarv) on pikkusega 25mm kuni 75mm ja võib olla valge, helehall, tumehall, must, pruunikas või punakas. Kombinatsioonidest on lubatud valge-hundihall, valge-must,  valge-punane aluskate tumehalli pealiskattega) või valge-punane. Ainus lubatud värv on üleni valge. Koeral on sageli tumedamad pealiskarvad ning mõnikord on tume mask või rant. Jalad ja kõht on peaaegu alati valged. Mõnes piirkonnas võivad koerad olla väiksema või suurema kehaehitusega vastavalt aretusele.

alaska malamuudid

Iseloom      

Alaska malamuut on oma peremehe suhtes äärmiselt lojaalne. Ta on arukas, armastav ja peremehe suhtes väga hooliv. Suurepärane läbisaamine lastega, kui need on piisavalt vanad, et temaga turvaliselt mängida. Nad on väga sõbralikud ega sobi seetõttu valvekoerteks. Malamuudid elavad parema meelega õues, kui saavad piisavalt kaaslasega koos olla. Nad naudivad ka siseruumides elamist, kus elavad nende inimesed. Nad hoiavad väga oma karja (pere/peremehe) lähedale.

Malamuuti peab füüsiliselt koormama ning kindlakäeliselt kasvatama ja juhendama, sest vastasel juhul ei kuula koer peremehe käsku ning võivad ka suurest peast käituda nagu kutsikad – lollusi tehes ning ei kuuletu käsklustele. Ehkki põhjaliku kuulekuse koolitamine võib olla keeruline, ei ole neid eriti raske koolitada. Maiust saades on nad väga altid kõik oma trikid ette näitama.  Isased koerad võivad olla väga domineerivad. See tõug vajab, et ümbritsevad inimesed oleksid enesekindlad ja järjekindlad karjajuhid.

Alaska Malamuut on väikese isuga sööja ja vajab vähem toitu, kui arvata võiks. Siiski ei suuda nad pakutavat toitu hüljata, mis võib põhjustada rasvumist ja puhitust. Malamuudid on võrreldes teiste koertega vaiksemad, kuid siiski meeldib neile ulguda ja vastu rääkida. Väikeste loomade ümbruses peaks olema äärmiselt ettevaatlik, sest Alaska Malamuutidel on endiselt tugev saagi püüdmise instinkt. See ei tähenda, et nad ei saaks ühegi väikese loomaga läbi – on teada lugusid, kus Malamuudid on üles kasvatanud kassipoegi kui enda lapsi.

Nii isased kui ka emased koerad võivad samast soost liigi- ja tõukaaslaste vastu olla väga konkureerivad ning selle tõttu peaks seda varakult kindlakäeliselt välja õpetama. Inimeste ja teiste loomadega on vajalik pidev ja sõbralik kontakt. Koertekool on selle tõu puhul väga soovitatav.

Kõrgus ja kaal

Kõrgus: Isased 61-67cm ; Emased 56-62cm

Kaal: Isased 36-48kg ; Emased 32-40kg

alaska malamuut

Terviseprobleemid

Alaska malamuutidel võib olla kõhuprobleeme (puhitused), puusa düsplaasia (https://loomakiirabi.ee/dusplaasia-kui-elukaaslane/), kondrodüsplaasia ehk väikese “kääbus” kasvulisus ning hotspot (ekseem/märg nahapõletik).

Elutingimused

Alaska Malamuudid ei sobi korteris elama. Nad on väga aktiivsed ning selle tõttu peaks neil olema vähemalt suur aed. Kui elate linna lähedal, siis peab koeral olema kõrge aed, mis on altpoolt kindlustatud – üle aia hüppamine või alt välja kaevamine on väga tõenäoline. Malamuutidel meeldib ringi liikuda alal, mida ta peab oma territooriumiks. Koera tihe kasukas võimaldab hakkama saada ekstreemse külmaga, kuid sooja ilmaga tuleb kindlustada koera piisav jahutamine. Veenduge, et koeral oleks päikese eest varjuline koht ning piisavalt puhast ja jahedat joogivett. Ka kuut peab olema piisavalt suur  ja pakkuma kaitset kõigi ilmastikuolude eest.

alaska malamuut

Treening

Malamuudid vajavad mõõdukas koguses trenni, mis sisaldab endas pikki jalutuskäike. Sooja ilmaga tuleb koormust piirata ja koera olekut jälgida. Väga sobilik on nendega harrastada veosporti nii erinevate rataste kui kelgu ja suuskadega.

alaska malamuut

Toitumine

Alaska Malamuudile tuleb kindlasti anda kvaliteetset ja toitaineterikast toitu. Mida aktiivsem on koer seda rohkem toitaineid ta vajab, et tervena püsida. Toitumise juures tuleks jälgida, et see ei põhjustaks koeral rasvumist, pakuks piisavalt toitaineid liigeste normaalseks tööks ning sisaldaks naha ja karva tervise hoidmiseks vajalikke aineid – toitainete kohta saate lugeda lähemalt SIIT. Yarrah tootevalikust sobib Malamuudile kollase pakiga Orgaaniline kuivtoit kanaga, mis on saadaval 2kg, 4x2kg 15kg ja 2x15kg pakendis. Lisaks kuivtoidule on sobilik suurema pakendiga 820g orgaanilised konservid kanaga ja loomalihaga. Koera treenimiseks ja õpetamiseks sobib hästi väikeste loomalihatükkidega Yarrah minimaius koerale.

alaska malamuut toit YARRAH

Eluiga

Umbes 12-16 aastat.

alaska malamuudi kutsikas

Järelkasv

Tavaliselt 4-10 kutsikat, keskmiselt 6 kutsikat.

alaska malamuudi isased kutsikad 

Grooming

Alaska Malamuudil on tihe karvastik, mida peaks harjama kaks korda nädalas. See tõug ajab väga palju karva. Aluskarv tuleb salkudena ära kaks korda aastas. Koera pesemine ei ole üldjuhul vajalik, sest kasukas ajab mustuse ise maha (isepuhastuv). Kuivshampooniga puhastamine on aeg-ajalt soovituslik. Koer on ka ilma suurema hoolduseta puhas ja lõhnab hästi.

Päritolu

Alaska malamuut on põhjapooluse kelgukoer, kes pärineb arktilisest hundist. Nimi pärineb Mahlemutsist, Alaska hõimust, kes kasvatas ja hooldas neid kauneid lumekoeri. Alaska Mahlemuit Eskimod kasutasid 2000–3000 aastat tagasi algselt neid koeri oma ainsa transpordiviisina. Nendel hämmastavatel koertel on jõudu ja vastupidavust ning tahet töötada. Nad ei vedanud mitte ainult kergeid kelke, vaid vedasid ka Arktika elanike jaoks suuri koormaid toite ja tarvikuid.

Malamuutide rakendid on osalenud paljudel polaarekspeditsioonidel, milleks on nad eriti vastupidavad oma visaduse, suunataju ja suurepärase lõhnataju tõttu. Nad on ilmunud unustamatute tegelastena Jack Londoni ja Rudyard Kiplingi lugudes. Malamuut läks koos admiral Byrdi ekspeditsioonidega lõunapoolusele. Alaska malamuut on suguluses arktiliste tõugudega nagu Siberi husky, Samojeed ja Ameerika Eskimote koertega.

Allikas: www.dogbreedinfo.com

alaska malamuut

 

Omanike kirjeldused, milline koer Alaska Malamuut on:

Sõbralik inimeste suhtes

Konkureeriv teiste koertega

Ohtlik väikestele loomadele – jahiinstinkt

Ajab palju karva

Vajab palju palju tähelepanu ja ei taha peremehest maha jääda

Omaniku / karja suhtes väga hooliv

Kavalad ja targad

Seiklushimulised

Nunnud

Tujukad ja kergesti solvuvad

Räägivad / uluvad vastu

Meeldib kaevata

Naudivad tohutult SÜGAMIST

Tõsiselt armas teraapialoom

Shopping Cart