koer ja kass talvel paksu kasukaga

Koerte jooksuaeg

Koerte jooksuaeg – Kuidas rahustada isast koera?

Kui Teil on kodus nii isane kui ka emane koer ning isasel koeral parasjagu jooksuaeg, kaotab ta sellel perioodil kergelt oma mõistuse. Isase koera käitumist on sellel perioodil väga raske kontrollida. Võib juhtuda, et Teie isane koer viriseb kogu aeg, muutub natuke agressiivsemaks ning on tihti erutunud olekus. See käitumine on täiesti normaalne, sest paljunemistung võtab koera mõistuse üle võimust, kuid see ei tähenda, et see oleks vastuvõetav.  Oluline on ka sel perioodil rohkem tegeleda koeraga, jälgida toitumist, sest  sel  ajal ei huvitu nad eriti oma toidust. Kuid mida siis jooksuaja leevendamiseks teha saab?

Hoia nad lahus

Lihtsaim lahendus jooksuajal isase koera rahulikuna hoidmiseks on nende emasest koerast eraldamine.  Mida vähem Teie isane koer emasega kokku puutub ja feromoonide lõhna tunneb, seda kindlam on, et isane koer jääb jooksuajal rahulikuks. Võimalusel hoidke koeri üksteisest nii kaugel kui võimalik – maja erinevatel korrustel või aia erinevates osades.

Isast koera võib hoida õues kinnises aedikus ning emast koera toas. Kindlasti tuleb jälgida, et tuppa pannakse emane koer, sest isane koer võib emase feromoonide lõhna tunda isegi nelja kuni viie kilomeetri kauguselt. Kui emane koer jääb õue, võivad tema juurde tulla teised, võõrad isased koerad. Isane koer, kes on pähe võtnud emase koerani jõudmise võib tulla üle aia, aia alt või koguni läbi aia.

Kui oma kodus koerte eraldamisest ei piisa, siis tasuks kaaluda isase koera saatmist mõne oma pereliikme või tuttava juurde. Võimalik on ka kennelisse või koerahotelli viimine – kohta, kus isaseid ja emaseid koeri kokku ei lasta. Lähedase inimese juurde saatmine on kindlasti kõige lihtsam ja soodsam lahendus, sest emase koera jooksuaeg võib kesta kuni kolm nädalat.

alaska malamuudid

Kodused abinõud koera jooksuaja leevendamiseks

Kui koerte eraldamine ei toimi või osutub liiga keeruliseks, proovige koerte mähkmeid või pükse. Lemmikloomakauplustes ja e-poodides on mähkmed hõlpsasti saadaval – mähkmeid kasutatakse, et hoida lemmikut ja hoida maja puhtana. Mähkme kandmine väldib ka liigset lõhnaeritumist, mis omakorda aitab isasel koeral ennast paremini vaos hoida. Mähkmed moodustavad ka füüsilise tõkke, mis takistab paaritumist.

Oluline on hoida majapidamine puhtana! Samal ajal kui emasel koeral on jooksuaeg tuleks tihti puhastada koerte ühiskasutatavaid alasid, ühiseid mänguasju, pesasid ja muid esemeid, mis võivad kanda emase koera lõhna. Feromoone ei saa kunagi päris eemaldada, kuid sage puhastamine aitab seda minimeerida ning isane koer suudab tänu sellele ennast paremini kontrollida.

jooksuaeg koera eest hoolitsemine

Väsitage isast koera 

Hea ja lihtne lahendus on jooksuajal isase koera sagedane ja väsitav treening. See võib teda niipalju väsitada, et ta ei muretse mõnda aega emase koera juurde saamisest. Treeningplaan tuleb siiski paika panna väga teadlikult. Kui kavatsete isast koera väsitada jalutamisega, tuleb valida täiesti teine marsuut võrreldes sellega, kus jalutate oma emase koeraga. Emane koer jätab lõhna maha ning isase koeraga seal jalutamine tekitab rohkem probleeme, kui lahendada aitab.

Väsitamiseks sobib ka pikk pallimäng, kuid vältima peab alasid, kus emane koer on äsja viibinud või oma häda teinud. Kõige paremini võib õnnestuda isase koera väsitamine neutraalsel territooriumil, näiteks kohalikus koerapargis.

pane käpp orgaanilisele

Proovige lõhna maskeerijaid 

Soovi korral võite proovida mentooli spreisid ja muid lõhna varjavaid aineid. Need pihustid ei kata lõhna täielikult, kuid vähendavad selle toimet ja levimise kaugust ja sellest võib piisata, et isane koer oleks rahulikum. Võimalik, et peate proovima mitut erinevat lõhna ja toodet, enne kui leiate toimiva lahenduse.

Kaaluge koera steriliseerimist või kastreerimist

Koera steriliseerimine takistab emasel koeral jooksuaja tekkimise, lahendades isase koera jooksuajal tekkivad probleemi püsivalt. Kui kutsikaid ei planeerita, siis võib koera steriliseerimine pikendada tema eluaega (vältides kasvajate teket). Mis vanuses koertel tekib jooksuaeg? Enamus koeratõugudel on esimene jooksuaeg kuue kuu vanuselt ning edaspidi kaks korda aastas, kuue kuulise vahega. Kui soovite emast koera kasutada aretuses, on parim valik kastreerida ära oma pere isane koer (kui ei soovita just ühiseid kutsikaid). Kastreeritud isased koerad ei märka emase jooksuaega nii nagu seda teevad lõikamata isased.

koeratoit väikesele koerale

Allikas: https://www.cuteness.com

http://www.loodusloom.ee/koeratoit

Shopping Cart