FATBIKE

Mis jalgratas on FATBIKE ja kellele see sobib?

FATBIKE (rasvaratas) on maastikuratas, mille rehvid on spetsiaalselt ette nähtud kasutamiseks pehmetel ja ebatasastel pindadel. Suuremõõtmelised rehvid ja vastupidav konstruktsioon muudavad FATBIKE’id ideaalseks kaaslaseks mudas, liival ja lumel sõitmiseks.

Inimesed otsivad endale hobisid ja paljud soovivad aega veeta liikudes – rattasõit on üks võimalus. Jalgrattad on meiega olnud pikalt, esimene tänapäevane ratas leiutati 1839. aastal. Viimasel ajal on levinud uute ideede kohta ütlus „ära leiuta jalgratast“, mis ei ole sugugi paika pidanud. Jalgratast on võimalik uuesti leiutada – hea näide sellest on FATBIKE. Kui need esmakordselt turule toodi, võtsid mõned inimesed neid uudishimust omaks, samas kui mõned vaatasid neid justkui võõraid objekte.

Mõni aeg ja proovisõit hiljem on rasvaratas saanud äärmiselt populaarseks ning paljude inimeste ainsaks jalgrattaks. Sellegipoolest on paljud FATBIKE’i suhtes vastumeelsed, kuna nendega on asfaldil veidi raskem sõita. Rohke väntamine on küll hea trenn kuid suvine asfalt pole selle jalgratta eelistatuim keskkond. FATBIKE on loodud konarlike teede ja looduse keskele. 

Kas FATBIKE on Teie jaoks? See sõltub Teie sõidueelistustest. Alljärgnevalt toome mõned põhjused, miks peaksite kaaluma FATBIKE’i ostmist.

megamo fatbike

Suudab sõita sinna kuhu tavaline jalgratas vabatahtlikult ei lähe

FATBIKE jalgrattad on ratturitele eriti meeldivad, sest lubavad liikuda väljas iga ilmaga. Suured rattad tagavad parema haarduvuse ja veojõu kõige problemaatilisemal maastikul. Sõltumata sellest, kas on märg, kivine, porine, liivane või lumine – need jalgrattad viivad teid ükskõik kuhu.

Jah, see sõidab isegi lumel – mugavalt ja turvaliselt. Lumel sõitmiseks peab rehvides olema lihtsalt vähem õhku. Rasvaratas kaotab ka pehme liiva hirmu, sest liugleb sellest üle olukorras, kus tavalise rattaga võiks kergesti kukkuda. Märjad pinnad, kivid ja pori ei ole enam mingi takistus. Jalgratas, mis lubab avastada ka kõige kaugemad metsarajad.

Stabiilsus, mida teised jalgrattad ei paku

Eriti laiad rehvid tagavad ka suurepärase stabiilsuse. Suur tuul ei ohusta enam – FATBIKE on stabiilne ja juhitav ka tugeva külgtuule korral. Libedatel pindadel liikumine on sujuv ja ümberkukkumise oht minimaalne. Pidurdamine on efektiivsem ja kiirem. Ehkki suured rattad ja raam teevad FATBIKE’i võrreldes tavalise rattaga veidi raskemaks on see positiivne liikudes ekstreemsetel radadel. Tänu stabiilsele sõidule sobib rasvaratas hästi ka koeraga jalutamiseks. Võite vastava varustuse abil oma koera rakendada jalgratta ette ning lasta tal kaasa joosta ning võimekuse korral ka ennast vedada. Koera hoo pidurdamine on lihtne! Isegi kui koer tõmbab rattasõidu ajal ühele küljele, ei kaota te koheselt tasakaalu. 

Pehme sõit ilma amordita

FATBIKE’i rehve ei pea väga täis pumpama, kuna need tagavad kõrgema mugavusstandardi just madalama rehvirõhu korral. Rehvis võib olla rõhku 15psi (1bar) või 10psi (0,7bar’i) või isegi vähem. Rasvaratas ei ole varustatud amortidega. Tänu pehmetele rehvidele ei vaja nad lisavedrustust – pehmed, elastsed rehvid summutavad ebatasasusi ja muudavad sõidu mugavaks. 

Lihtne ja soodne hooldus

FATBIKE on oma ehituselt palju lihtsam ja töökindlam kui teised kaasaegsed jalgrattad. Juba amortide puudumine säästab hooldamise ja võimalike probleemide tekkimisest. Sellel maastikurattal ei ole palju osasid, mis võiksid sõidu ajal viga saada nii, et need tuleks välja vahetada. Kuigi FATBIKE’i hind on veidi krõbedam, ei pea te muretsema selle pideva hooldamise pärast. 

Rohke treening

See, et FATBIKE on ideaalne lumel või pehmel pinnasel sõitmiseks, ei tähenda, et nendega sõitmine oleks pingutuseta. Paljudel suurte rehvidega jalgratastel on ainult üks käik ja edasiliikumiseks on vaja palju lihasjõudu. MEGAMO FAT TANK rattal ja paljudel teistel on siiski 24 käiku ning nende abil liikumine ka tunduvalt meeldivam. FATBIKE’i ostes jälgige kindlasti käikude arvu. Sellegipoolest võite kindel olla, et saate treeningu, mida otsisite nii ala- kui ülakeha jaoks.

fatbike metsateel

Uus viis lõbutsemiseks ja treeninguks  

Rehvide tõhus vedrustus aitab sõitjatel uurida lähemalt kohalikke alasid, kus võivad sõita ainult laiema rehviga rattad. Sõida vabalt Eesti rabade puidust radadel, kus tavaline kitsas rehv kahe laua vahele vajub. Liigu muretult künklikul männimetsa rajal, kus maas lebavad oksad ja puujuured Sind enam ei sega. Pehme liiv teekonna keskel ei sunni enam jalgratast käe kõrval lükkama. Rasvaratas on jalgratas, mida ei pea talveks keldrisse, kuuri või garaažinurka ära peitma – saad sellega tiirule minna ka siis kui lumi on maas. 

Tahad koera jalutada ja jooksutada – laiad rehvid lubavad seda teha kindlalt ja turvaliselt. Hangi vajalik veoliin ja veoliini hoidik ning liigute muretult mõõda metsarada. 

Rasvaratta koomilised proportsioonid panevad sõitja silma paistma. Alles sellise rattaga sõitmine on viis mõista, miks kõik sellest räägivad. FATBIKE jalgrattasõit ei seisne ainult kiiruses vaid sellega saab õues aeglases ja mugavas tempos sõitu NAUTIDA! Mõistad, et oluline on teekond, mitte sihtkoht. 

LoodusLoom soovitab ja müüb mõistliku hinnaga Fatbike’i, mis on toodetud Hispaanias. Kasutame seda ise Alaska Malamuutide’ga jalutades ja treenides. Vaata toote kohta lähemalt:

Allikad: singletrackworld.com ; icebike.org

Please follow and like us: