LoodusLoom https://loodusloom.ee TASUTA TRANSPORT PAKIAUTOMAATI ALATES 49€! Wed, 25 Nov 2020 10:52:13 +0000 et hourly 1 https://wordpress.org/?v=5.4.4 https://i2.wp.com/loodusloom.ee/wp-content/uploads/2019/05/cropped-61525423_1648399408638504_5333678804093108224_n.png?fit=32%2C32&ssl=1 LoodusLoom https://loodusloom.ee 32 32 163850388 Koerte jooksuaeg – Kuidas rahustada isast koera? https://loodusloom.ee/koerte-jooksuaeg-kuidas-rahustada-isast-koera/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=koerte-jooksuaeg-kuidas-rahustada-isast-koera https://loodusloom.ee/koerte-jooksuaeg-kuidas-rahustada-isast-koera/#respond Wed, 25 Nov 2020 10:48:34 +0000 https://loodusloom.ee/?p=2741 Kui Teil on kodus nii isane kui ka emane koer ning isasel koeral parasjagu jooksuaeg, kaotab ta sellel perioodil kergelt oma mõistuse. Isase koera käitumist on sellel perioodil väga raske kontrollida. Võib juhtuda, et Teie isane koer viriseb kogu aeg, muutub natuke agressiivsemaks ning on tihti erutunud olekus. See käitumine on täiesti normaalne, sest paljunemistung võtab koera mõistuse üle võimust, kuid see ei tähenda, et see oleks vastuvõetav.  Oluline on ka sel perioodil rohkem tegeleda koeraga, jälgida toitumist, sest  sel  ajal ei huvitu nad eriti oma toidust. Kuid mida siis jooksuaja leevendamiseks teha saab?

Hoia nad lahus

Lihtsaim lahendus jooksuajal isase koera rahulikuna hoidmiseks on nende emasest koerast eraldamine.  Mida vähem Teie isane koer emasega kokku puutub ja feromoonide lõhna tunneb, seda kindlam on, et isane koer jääb jooksuajal rahulikuks. Võimalusel hoidke koeri üksteisest nii kaugel kui võimalik – maja erinevatel korrustel või aia erinevates osades.

Isast koera võib hoida õues kinnises aedikus ning emast koera toas. Kindlasti tuleb jälgida, et tuppa pannakse emane koer, sest isane koer võib emase feromoonide lõhna tunda isegi nelja kuni viie kilomeetri kauguselt. Kui emane koer jääb õue, võivad tema juurde tulla teised, võõrad isased koerad. Isane koer, kes on pähe võtnud emase koerani jõudmise võib tulla üle aia, aia alt või koguni läbi aia. 

Kui oma kodus koerte eraldamisest ei piisa, siis tasuks kaaluda isase koera saatmist mõne oma pereliikme või tuttava juurde. Võimalik on ka kennelisse või koerahotelli viimine – kohta, kus isaseid ja emaseid koeri kokku ei lasta. Lähedase inimese juurde saatmine on kindlasti kõige lihtsam ja soodsam lahendus, sest emase koera jooksuaeg võib kesta kuni kolm nädalat.

Kodused abinõud koera jooksuaja leevendamiseks

Kui koerte eraldamine ei toimi või osutub liiga keeruliseks, proovige koerte mähkmeid või pükse. Lemmikloomakauplustes ja e-poodides on mähkmed hõlpsasti saadaval – mähkmeid kasutatakse, et hoida lemmikut ja hoida maja puhtana. Mähkme kandmine väldib ka liigset lõhnaeritumist, mis omakorda aitab isasel koeral ennast paremini vaos hoida. Mähkmed moodustavad ka füüsilise tõkke, mis takistab paaritumist. 

Oluline on hoida majapidamine puhtana! Samal ajal kui emasel koeral on jooksuaeg tuleks tihti puhastada koerte ühiskasutatavaid alasid, ühiseid mänguasju, pesasid ja muid esemeid, mis võivad kanda emase koera lõhna. Feromoone ei saa kunagi päris eemaldada, kuid sage puhastamine aitab seda minimeerida ning isane koer suudab tänu sellele ennast paremini kontrollida. 

koerte jooksuaeg

Väsitage isast koera 

Hea ja lihtne lahendus on jooksuajal isase koera sagedane ja väsitav treening. See võib teda niipalju väsitada, et ta ei muretse mõnda aega emase koera juurde saamisest. Treeningplaan tuleb siiski paika panna väga teadlikult. Kui kavatsete isast koera väsitada jalutamisega, tuleb valida täiesti teine marsuut võrreldes sellega, kus jalutate oma emase koeraga. Emane koer jätab lõhna maha ning isase koeraga seal jalutamine tekitab rohkem probleeme, kui lahendada aitab. 

Väsitamiseks sobib ka pikk pallimäng, kuid vältima peab alasid, kus emane koer on äsja viibinud või oma häda teinud. Kõige paremini võib õnnestuda isase koera väsitamine neutraalsel territooriumil, näiteks kohalikus koerapargis. 

koerte jooksuaeg

Proovige lõhna maskeerijaid 

Soovi korral võite proovida mentooli spreisid ja muid lõhna varjavaid aineid. Need pihustid ei kata lõhna täielikult, kuid vähendavad selle toimet ja levimise kaugust ja sellest võib piisata, et isane koer oleks rahulikum. Võimalik, et peate proovima mitut erinevat lõhna ja toodet, enne kui leiate toimiva lahenduse.

Kaaluge koera steriliseerimist või kastreerimist

Koera steriliseerimine takistab emasel koeral jooksuaja tekkimise, lahendades isase koera jooksuajal tekkivad probleemi püsivalt. Kui kutsikaid ei planeerita, siis võib koera steriliseerimine pikendada tema eluaega (vältides kasvajate teket). Mis vanuses koertel tekib jooksuaeg? Enamus koeratõugudel on esimene jooksuaeg kuue kuu vanuselt ning edaspidi kaks korda aastas, kuue kuulise vahega. Kui soovite emast koera kasutada aretuses, on parim valik kastreerida ära oma pere isane koer (kui ei soovita just ühiseid kutsikaid). Kastreeritud isased koerad ei märka emase jooksuaega nii nagu seda teevad lõikamata isased. 

Allikas: https://www.cuteness.com

http://www.loodusloom.ee/koeratoit

]]>
https://loodusloom.ee/koerte-jooksuaeg-kuidas-rahustada-isast-koera/feed/ 0 2741
Artroos koertel ja kassidel – mis seda põhjustab? https://loodusloom.ee/artroos-koertel-ja-kassidel/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=artroos-koertel-ja-kassidel https://loodusloom.ee/artroos-koertel-ja-kassidel/#respond Sun, 18 Oct 2020 08:57:12 +0000 https://loodusloom.ee/?p=2484 Kui liikumine põhjustab liigestes valu, on tõenäoliselt tegemist artroosiga. Ligikaudu 25 protsendil kõigist koertest tekib see haigus ning kasside puhul on osakaal veel suurem. Järgnevalt räägime lähemalt, mis on artroos, kuidas see alguse saab ning kuidas seda ära hoida. 

Mis on artroos?

Luude otstes on kõhred, et tagada sujuv ja pehmem liikumine. Kui keha lõpetab kõhre tootmise – põhjuseid võib olla erinevaid – saab alguse artroos. Haiguse teke võib võtta mitu aastat, samas kui probleem järk-järgult süveneb. Iga individuaalse looma puhul on see veidi erinev. Kõhre kulumisel kaotab luu kaitse, mis võib põhjustada luu kasvamist. See kasv vähendab liigese liikuvust ja hakkab põhjustama valu. 

artroos - kassi tervis

Kuidas see alguse saab?

Artroos saab alguse luu põletikust (artriit). Põletikku võivad põhjustada mitmed erinevad põhjused, nagu näiteks: rasvumine (ülekaal), infektsioon, liigese või luu murd ja vigastus, verevalumid või reuma. Artroosi ravi nõuab eelnevalt põhjuse võimalikult täpset kindlakstegemist ja põhjalikku uurimist. Artroos võib ohustada kasse ja koeri igas kehakaalu kategoorias. 

Artroos ja treening

Treening võimendab artroosi kulgu, sest põhjustab liigese liigset kulumist. Valu tagajärjel muutub koer või kass vähem aktiivseks. Mida kauem Sinu lemmik artroosi alla kannatab, seda hullemaks valu muutub. Kui lemmik muutub väheaktiivseks taandub ka tema lihasmass. Tagajärjeks on kõhre kulumise kiirenemine ja põletiku süvenemine. Tekib nõiaring, mille saab katkestada ainult sümptomite ravimine. 

koera tervis

Eakad ja noored loomad

Levinud väärarusaam on see, et artroos mõjutab ainult vanemaid loomi. Kahjuks see nii ei ole. Artroos võib juba mõjutada 1-5 aasta vanuseid koeri ja kasse. Tähelepanelik tuleb olla ka nooremal loomal tekkivate sümptomite suhtes.  

Artroosi tuvastamine koertel ja kassidel

Artroosi käes vaevleva koera või kassi tunneb ära vähenenud paindlikuse järgi – loomal on raskusi püsti tõusmisel, kõndimisel või hüppamisel. Teie koeral võib olla järjest raskem hüpata autosse sisse ja välja ning Teie kassil võib tekkida sarnane probleem oma lemmikkohale ronimisel. Ootamatu agressiivne käitumine valuliku koha katsumisel (näiteks selja) võib olla üks artroosi tunnuseid. Kuna koerad ja eriti kassid on valu varjamise meistrid, on väga oluline pöörata tähelepanu koera või kassi käitumismuutustele. On ka muid sümptomeid, mis aitavad Teie lemmikloomal artroosi ära tunda:

kassi tervis

Vähenenud karvkatte hooldus – kuna liikumine põhjustab valu, ei saa kassid enam enda eest nii hästi hoolitseda kui varem, seetõttu on kasukas hooldamata; raskesti ligipääsetavad kohad on eriti sassis ja mustad.

Valulike kohtade lakkumine – koerad kipuvad lakkuma valulikke liigeseid, mis võib muuhulgas põhjustada karvatuid laike. 

Vähenenud aktiivsus – tundub, et Teie koeral või kassil on vähem energiat. Vähenenud aktiivsuse põhjus on valu, mida liikumine tekitab. 

Vähenenud hügieen – artroos võib põhjustada isegi lemmiklooma hügieeniliste harjumuste kadumist. Kassidel võib ebaōnnestuda õigeks ajaks liivakasti jõudmine, sest sinna pääsemine on keeruline. Koerad võivad hakata oma häda tuppa tegema, sest pikemad käigud teevad valu.

Artroosi diagnoos ja ravimine

Kahjuks on artroos ravimatu haigus. Siiski saab looma elukvaliteeti oluliselt parandada, ravides haiguse sümptomeid . Kui Teil on kahtlusi, laske oma loomaarstil alati oma koer või kass üle vaadata. Arst saab teha röntgenpildi, et näha probleemi põhjust ning määrata ravi. 

Kuidas koerte ja kasside artroosi vastu võidelda? 

Kui Teie koer või kass põeb artroosi, võib see põhjustada palju valu ja ebamugavust. Kahjuks on artroos ravimatu. Ravi võiv aidata sümptomeid leevendada ja muuta lemmiku elu palju paremaks. Järgnevalt anname mõned näpunäited artroosi vastu võitlemiseks. 

Kuidas artroosi ravida?

Artroosi arengut mõjutavad mitmed tegurid. Õige ravi leidmiseks on oluline mõista haiguse põhjust. Tõsiseid sümptomeid ravitakse sageli ravimitega, mis võivad valu ja põletikku vältida. Ärge andke oma lemmikule ravimeid, kuid loomaarst pole neid määranud. 

koera tervis

Tervislik toitumine

Kõige olulisem artroosi vältimise ja ravimise meetod on tervislik toitumine – toit peab sisaldama kassi ja koera jaoks vajalikke toitaineid. Rasvumine on üks peamisi liigeste kulumise põhjus. Lisaraskus avaldab Teie koera või kassi liigestele ja lihastele suuremat survet. Tõsiste või kiirelt arenevate sümptomite vältimiseks valige oma lemmikule mitmekülgne menüü tervisliku toiduga ning vältige looma rasvumist. 

Treening ja harjutused

Liiga suur treeningkoormus kiirendab lihaste kulumist ja süvendab artroosi. Liigset koormust tuleks vältida, kuid treeningu puudumine on samuti kahjulik – see vähendab lihasmassi, mis kiirendab kõhre kulumist ning süvendab põletikku. Oluline on saavutada tasakaal. Pikemate jalutuskäikude asemel viige oma koer lühikestele jalutuskäikudele ja tehke iga natukese aja tagant mõni harjutus. 

Stimuleerige kindlasti ka oma kassi aktiivsust – näiteks kasutage toidupalli ning mängige koos mänge. Lemmikloomade füsioterapeudid teavad täpselt, millised harjutused on Teie lemmikloomale artroosi põhjustatud valu leevendamisel kasulikud. Lemmiklooma füsioterapeudi kontakti saate vajadusel oma veterinaarilt. 

terve kass

Eakad koerad ja kassid

Artroosi peetakse sageli vananemise tagajärjeks. Vanus pole siiski ainus kõhre kulumise põhjus. Vanemad koerad ja kassid saavad ravis palju leevendust. Te ei pea leppima tõsiasjaga, et Teie koer või kass muutub vananedes vähem liikuvaks – ravi võib vähendada lemmiku valu hulka olenemata tema vanusest.

terve koer

Kuidas muuta oma looma elu meeldivamaks

Artroos on ebameeldiv seisund. See võib muuta Teie koera või kassi jaoks muidu loomulikult tulnud asjad keerulisemaks. Pikad jalutuskäigud, metsas matkamine, jooksmine ja puu otsa ronimine. Nende pesast välja tulemine, ronimine võib teha väga tugevat valu. Muutke nende elu natuke lihtsamaks – valige madalama sissepääsuga pesa ja liivakast ning vältige pikemaid jalutuskäike. Kaaluge trepi asetamist, et Teie kass saaks oma lemmikkohale ronida. Need on lihtsad viisid oma lemmiklooma mugavuse parandamiseks. Pidage meeles, et see ei võitle artroosi enda vastu. Artroosi parim ravi on selle ennetamine korraliku toitaineterikka söögiga. Ravi või lisateabe saamiseks artroosi kohta pidage nõu oma loomaarstiga. Artroosi ennetamiseks kaaluge hästi imenduvate toitainetega orgaanilist lemmikloomatoitu YARRAH. Kassitoit ja koeratoit. Puhas ja toitaineterikas – täpselt see, mida Sinu lemmik vajab!

toit eakale koerale

Allikas: yarrah.com

]]>
https://loodusloom.ee/artroos-koertel-ja-kassidel/feed/ 0 2484
Keskkonnasõbralik ja julmusevaba lemmikloomatoit https://loodusloom.ee/keskkonnasobralik-ja-julmusevaba-lemmikloomatoit/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=keskkonnasobralik-ja-julmusevaba-lemmikloomatoit https://loodusloom.ee/keskkonnasobralik-ja-julmusevaba-lemmikloomatoit/#respond Thu, 01 Oct 2020 18:09:10 +0000 https://loodusloom.ee/?p=2456 Loomkatsed ei piirdu ainult meigi, ravimite või vannivahuga. Mõnda lemmikloomatoitu testitakse laboriloomadel, mida oleks võimalik vältida. Allpool räägime säästvast, keskkonnasõbralikust ja julmusevabast lemmikloomatoidust. 

Mis on loomkatse?

Loomkatsed viitavad loomadega eksperimenteerimisele. Teatud tooted, nagu ravimid ja vaktsiinid, samuti toiduained ja kodutarbed testitakse loomadel, et teha kindlaks, kas need on inimtoiduks piisavalt ohutud. Enamikku neist loomadest (üle 90%) peetakse laboris, sageli kohutavates elutingimustes. Valdav enamus laboriloomi on rotid, hiired ja küülikud, kuid ka kanu, hobuseid, koeri ja kasse ning paljusid teisi loomi tabab tihti sama saatus. Loomkatsed on tundlik teema ning laboriloomade heaolu kaitsmiseks on kehtestatud spetsiaalsed eeskirjad.

Julmusevaba lemmikloomatoit

Mõnda lemmikloomatoitu testitakse enne tarbimiseks müümist laboriloomadel. Yarrah on teistsugune. Yarrah soovib, et kõigil loomadel oleks hea, mitte ainult Teie lemmikul. See on üks põhjus, miks Yarrah on oma lemmikloomatoidu liha osas väga valiv. Yarrah toodetel on kvaliteedimärk “Parem elu”, mille maksimaalne tulemus kolm tärni tähistab, et loomade heaolu jälgitakse väga rangelt. Lisaks on kõik tooted orgaanilised ja keskkonnasõbralikud. Vaadake Yarrah lemmikloomatoidu toote pakendil olevaid kvaliteedimärke. Sealt leiate ka julmusevaba lemmikloomatoidu logo. 

Kuidas Yarrah oma toitu testib?

Ennekõike uuritakse ja analüüsitakse hoolikalt Yarrah toidu koostisosi ja koostist veendumaks, et see oleks piisavalt hea. Kuid ka maitse on oluline! Mis puutub maitse testimisse, siis Yarrah teeb teiste hulgas koostööd Saksamaa instituudiga. Ligikaudu tuhat osalevat leibkonda söödavad lemmikloomi toiduportsjonitega tavapärasel ajal, normaalsetes kogustes ja usaldusväärses keskkonnas. Seda tüüpi testimine annab kõige usaldusväärsemad tulemused. Kõik uuritavad on eraomandis olevad lemmikloomad. Ükski kasvataja, farm ega varjupaik ei osale. Ettevõte saadab tulemuste fikseerimiseks neile peredele regulaarselt külla spetsialisti. See võimaldab optimaalset tootearendust ja teaduslikke katsetusi ilma loomadeta, keda peetakse kitsastes oludes, kus nad on sunnitud toitu sööma. 

keskkonnasõbralik lemmikloomatoit

Keskkonnasõbralik ja jätkusuutlik

Yarrah on pühendunud jätkusuutlikkusele, mis on üks põhjus, miks tooteid arendadaes otsitakse alati võimalusi paremasse maailma panustamiseks. Lemmikloomaomanikuna saab igaüks teha sedasama! Loe lähemalt Yarrah toodetel olevate kvaliteedimärkide ja nende tähenduse kohta SIIT!

keskkonnasõbralik

Allikas: yarrah.com

]]>
https://loodusloom.ee/keskkonnasobralik-ja-julmusevaba-lemmikloomatoit/feed/ 0 2456
Gluteenitalumatus – ka lemmiklooma allergia https://loodusloom.ee/gluteenitalumatus/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=gluteenitalumatus https://loodusloom.ee/gluteenitalumatus/#respond Mon, 28 Sep 2020 18:52:21 +0000 https://loodusloom.ee/?p=2439 Gluteen on valkude grupi nimetus, mida leidub teraviljades, eriti nisus. Nisu on sarnane rukki, odra ja speltanisuga – kõik nad sisaldavad rohkelt gluteeni. 

Gluteen jaguneb kaheks valkude rühmaks – gluteeniinid ja gliadiinid. Probleeme võivad tekitada gliadiinid. Teravilja, millel on väike gliatiinisisaldus (riis, mais) võib gluteenitalumatusega koer ja kass süüa. Mitteteraviljad – näiteks metsik riis, tatar, hirss, kinoa, amarant, sojaoad ja päevalilleseemned – sisaldavad vähe või üldse mitte gliadiine. Loomsed tooted ei sisalda kunagi gluteeni.  

Millised on gluteenitalumatuse sümtomid?

Kui koeral või kassil on gluteeni allergia, siis esmased sümptomid on kõhulahtisus ja nahaprobleemid. Kahjuks arvavad omanikud kiiresti, et nende lemmikloomadel on gluteeniallergia, samas kui seda saab diagnoosida ainult loomaarst. Näiteks kõhulahtisusel on palju erinevaid põhjuseid. Ja nahaprobleeme võib põhjustada liiga kõrge temperatuur, kui kassid või koerad lamavad radiaatori juures.

Yarrah toodetest on gluteenivabad

Kassile:

Orgaaniline kuivtoit steriliseeritud kassile YARRAH 2KG või 700G

Orgaaniline teraviljavaba kassitoit YARRAH 2,4KG või 800G

Kõik kasside konservid

Koerale:

Orgaaniline TERAVILJAVABA koeratoit YARRAH 10KG

Orgaaniline teraviljavaba VEGAN koeratoit YARRAH 10KG või 2KG

Orgaaniline teraviljavaba koeratoit SENSITIVE YARRAH 10KG või 2KG

Konservid (v.a 820g).

Maius kanakael ja VEGA koeraküpsised.

gluteenivaba - teraviljavaba

Miks sisaldavad mõned YARRAH toidud teravilja?

Koerad ei saa elada ainult lihast. Nad vajavad ka taimseid toitaineid. Koera seedetrakt on lühike, mistõttu on neil raske taimedest otse toitaineid kätte saada – need ei jõua imenduda. Taimse aine seedimine võtab palju kauem aega kui liha seedimine. Seetõttu on YARRAH toidu taimsed koostisained lõhustatud kergesti seeditavaks. See tähendab, et tooraine on purustatud, kuumutatud kindla temperatuurini, et toitained oleksid rohkem seedimiseks valmis. YARRAH toidus kasutatakse täistera vilja taimse toorainena. Teravili on oluline süsivesikute ja toorkiudude allikas. Teravili tagab Teie neljajalgsele sõbrale energia ja optimaalse seedimise. Oluline on kasutatava teravilja kvaliteet (orgaaniline täistera), mis võib sobida ka muidu allergilisele koerale. Kui annate oma lemmikule YARRAH orgaanilist toitu, siis võite kindel olla, et ta saab parimat ja kvaliteetseimat teravilja.

Allikas: www.yarrah.com

]]>
https://loodusloom.ee/gluteenitalumatus/feed/ 0 2439
Koeratoit: 10 tõde koeratoitudest https://loodusloom.ee/koeratoit-10-tode-koeratoitudest/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=koeratoit-10-tode-koeratoitudest https://loodusloom.ee/koeratoit-10-tode-koeratoitudest/#respond Thu, 24 Sep 2020 09:59:26 +0000 https://loodusloom.ee/?p=2423 40% koertest on rasvunud…

46% koertest ja 39% kassidest surevad tänapäeval vähki…

Südame-, neeru- ja maksahaigused on tänapäeval juba epideemia mõõtmetega… 

Nii nagu inimesed on ka koerad see, mida nad söövad. Uuri välja tõde koera toitumise kohta ning säästa oma koer piinadest ja säästa omale loomaarsti arvetest vabanemisega terve varandus. 

Järgnevalt kirjutame 10 tähtsat punkti sellest, mida koerad praegu söövad:

#1 Kaubanduses levinud koeratoit on “kiirtoit”

Tugevalt töödeldud kiirtoit (burgerid, friikartulid, krõpsud jne) suures koguses igapäevase toidu osana põhjustab inimestel raskeid terviseprobleeme. Kuidas saaksid kiirtoidud olla koertele kasulikumad? 

Ainult koeratoidu tootjad mõtlevad, et see absurd on loogiline. Koerad ja inimesed jagavad umbes 75% ulatuses sama geneetikat ja meil on sarnane toitainete vajadus. See, mida me teeme töödeldud toiduga tänapäeval enda tervisele, teeme ka oma koertele. Kahjuks mõjub koertele see kiiremini. 

#2 Inimeste toit on koertele kasulik

Olenemata sellest, mida oled kuulnud oma sõpradelt, veterinaaridelt ja lemmikloomatoidu tootjatelt, on täisväärtuslik inimeste toit koertele kasulik. Inimeste toit on kahjulik ainult koeratoidu tootjatele. 

Seesama värske, toitaineterikas toit, mida inimene sööb, pakub Sinu koerale toitaineid, mida ta vajab, et kokku hoida suures koguses loomaarsti arvetele kuluvat raha. Selleks, et aru saada väikestest erinevustest inimese ja koera toitainetevajaduses on vaja ainult natuke teadmisi. (Vihje: ei tohi anda sibulaid, viinamarju ega rosinaid. Loputa maha tugevad vürtsid ja kastmed. Ära anna liialt süsivesikuid, väldi töödeldud nisu ja maisi.) 

koeratoit - las toit olla sinu ravim

#3 Ära eelda, et toit, mida loomaarst müüb on parima kvaliteediga toode 

Veterinaarid, nagu arstid, õpivad koolis toitainete ja toitumise kohta suhteliselt vähe.

Paljud teadmised, mida loomaarstid omandavad, pärinevad otse lemmikloomatoidu firmade veterinaaridelt, müügiesindajatelt, artiklitest, uuringutest ja seminaridelt. 

Kui Teie veterinaar ei ole uurinud või katsetanud omal käel toortoidu või koduse toitumise omadusi on vähe tõenäoline, et ta suudab eristada head toitumist halvast. Ta võib otsustada aegunud informatsiooni või ebausu põhjal. Kui loomaarst teenib tulu ühe loomatoidu brändi müümisega, siis tema soovitused võivad põhineda omakasul või tootja piirangutel (mõni tootja keelab esindajal/veterinaaril müüa teise firma toite). Paljud tuntud lemmikloomatoidu brändid kuuluvad ühele suurele firmale – nii odavbränd kui ka kvaliteetbränd. Lai valik ei pruugi sugugi tähendada head valikuvõimalust.

#4 Kaubanduses laialt levinud lemmikloomatoidu kvaliteet on kahtlane

Koeratoidud võivad legaalselt sisaldada “4-D” liha: liha surnud, surevatelt, haigetelt ja puudega loomadelt. 

Lisaks natuke maanteel surnud loomade liha, tehase põrandalt kokku pühitud teravili ja tugevalt pestitsiididega töödeldud mais ning saate retsepti viletsale tervisele. Mida odavam toit, seda odavamad koostisosad ja viletsam toitainete sisaldus.

Lugege pakendil olevat teavet!

pakendid Yarrah koeratoit

#5 Krõbinad ei puhasta koera hambaid 

Peaaegu kõigil koertel vanuses kolm või enam eluaastat on hammastega probleeme. Enamus neist koertest sööb kuivtoitu. See peaks juba midagi ütlema. 

Kuigi väike uurimus tõestas kunagi, et koeratoidu krõbinate närimine võib koerte hambaid puhastada paremini kui märgtoit (konservid) ei tähenda, et see teeb seda piisavalt efektiivselt. Lootes vältida koera hammaste pesu, õigustame kuivtoidu kasulikkust. Kuid teesklus, et krõbinad või tahked maiused ja närimispulgad hoiavad hambad puhtana, suurendavad vaid loomaarsti arveid, kaotatud hambaid ja põhjustavad koertele kannatusi. 

Koera suu hügieeni peab pidevalt jälgima. Kuigi hammaste pesu on tüütu, aitab see ära hoida tulevasi probleeme. Õiged mineraalid aitavad hammastel tervena püsida.

#6 “Täielik ja tasakaalustatud” ei tähenda “optimaalset”

“Täielik ja tasakaalustatud” tähendab, et toit vastab teoreetiliselt keskmise koera minimaalsetele tervisenõuetele.

Toit lubadusega – testitud koertel – tähendab tihtipeale, et testiti ainult juhtivat toodet kogu tootesarjast. Katseid tehakse tavaliselt väikese arvu koerte peal ning lühikese aja jooksul. Pikas plaanis on selliste toitude söömisel toitainete ja ensüümide puudujääk vältimatu. 

Muidugi on testitud täielik ja tasakaalustatud toit parem kui mittetäielik ja tasakaalustamata toit, aga siiski, parem ei tähenda head.

#7 Sama toidu andmine päevast päeva piirab toitainete kättesaadavust 

Kujutage ette, et sööte oma eluajal igal toidukorral maisi, rääsunud rasva ja kanatiibu (ilma lihata) koos lisatud odavate vitamiinide ja mineraalidega…

Toitumisspetsialistid soovitavad inimestel süüa erinevaid toite – parema toitainete hulga ja allergiate vältimise nimel. Koerad vajavad samuti vaheldust.

Kuid mitmekesisus võib koertel seedetrakti häirida, eks?

Lühikeses plaanis, jah. Toitainete puudusega loomadel on kõhuprobleemid. Tegelikult on soolestiku ärritus toidu vahetamisel märk sellest, et teie koer vajab rohkem vaheldust. Kui hea toitumine on koera seedesüsteemi tervendanud, saab koer igal toidukorral süüa erinevaid toite – täpselt nagu inimesed. Lihtsalt vahetage toitu järk-järgult mitme nädala jooksul, kuni teie koera soolestik paraneb.

koeratoit krõbin

#8 Kuivtoit ei ole parem kui konserv 

Kui märgtoit säilitatakse konserveerimise käigus, siis enamik kuivtoitu säilitatakse kunstlikult. (Kas olete mõelnud, kui palju säilitusainet peab kasutama, et pidurdada kogu päeva vältel väljas seisva toidu riknemist?)

Krõbinad saavad alguse toidu kuivatamisega samas kui märgtoit konserveeritakse värskelt. Kuivtoit puutub kokku kõrgema temperatuuriga, kui konservid ning see vähendab toitainete hulka. Veelgi hullem on see, et krõbinad on seotud kasside neeru- ja põieprobleemidega ning puhitusega, mis on eluohtlik probleem eriti suurte, laia rinnaga koerte puhul. Kuivtoit imab niiskust ning võtab lemmiku organismist vajalikku vett. Et koertel ja kassidel oleks ohutu kuivtoitu süüa, peab värske joogivesi olema alati saadaval. Ka konserveeritud märgtoit ei ole ideaalne. Parim toit on värske. Kuivtoidu ja konservide pakkumine on mugav. Et see oleks ka koera tervise jaoks kasulik valige usaldusväärne (lugege pakendil olevat infot!) ja toitaineterikas toit. 

Loe kuivtoidu ja märgtoidu kohta pikemalt SIIT!

#9 Mõned tavalised toidud võivad koertele olla eluohtlikud 

Keedetud kondid ja toornahast närimismaiused võivad põhjustada suuri terviseprobleeme, mis vajavad erakorralist operatsiooni.

Teraviljal põhinevad maiused võivad põhjustada allergiat. (Kaaluge mahedat, pestitsiidide ja GMO-vabu maiuseid). 

Sibulad, viinamarjad, rosinad, šokolaad, magusaine ksülitool ja mõned teised tuntud toidud on koertele mürgised ning neid ei tohi koertele anda ega käpaulatuses hoida. Loe lähemalt milliseid inimese toite koerad tohivad ja ei tohi süüa SIIT!

#10 Mais võib olla ohtlik

Enamik kuivtoite sisaldab maisi, odavat täiteainet. Kahjuks ei ole see sama kvaliteetne mais, mida meie inimesed sööme. 

Koostises kasutatakse söödamaisi (mida söövad kariloomad) või isegi söödamaisi jäänuseid. Isegi maisijahu tolm loetakse koostises maisiks. Kasutatakse ka maisi, mis ei sobi inimeste toiduks kuna on saastunud (pestitsiididega). Lemmikloomatoidus ei ole pestitsiidide jääkide osas ülempiiri ning kasutatakse kõike, mida odavalt hankida saab.  

Kui eelnev pole olnud piisavalt halb, siis mais (mis annab meile nii kõrge fruktoosisisaldusega maisisiirupit kui ka maisiõli) on kehakaalu tõstev. Kas on ime, et nii paljud koerad on rasvunud ja põevad diabeeti?

Koera toitumise parandamine võib teie koera elule lisada aastaid ja säästa varandust. See ei nõua palju tööd ega kulutusi. See nõuab lihtsalt veidi teadmisi ja soovi anda koerale terve keha, mida ta väärib. 

Vali mugav ja tervislik toit! Loe lähemalt orgaanilise YARRAH toidu kohta SIIT! Orgaaniline algusest peale –  alates 1992. aastast. 

Yarrah koeratoit

Allikad: 

www.dogsnaturallymagazine.com/dog-food-ten-scary-truths/

www.yarrah.com

www.loodusloom.ee

]]>
https://loodusloom.ee/koeratoit-10-tode-koeratoitudest/feed/ 0 2423
Kuidas õiged toitained mõjutavad Sinu lemmiklooma karvkatet ehk kasukat https://loodusloom.ee/toitained-ja-terve-karvkate-ehk-kasukas/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=toitained-ja-terve-karvkate-ehk-kasukas https://loodusloom.ee/toitained-ja-terve-karvkate-ehk-kasukas/#respond Tue, 08 Sep 2020 20:12:45 +0000 https://loodusloom.ee/?p=2391 Lemmiklooma kasuka seisund räägib väga palju looma tervisest. Terve karvkate sõltub toitainetest ja õigest hooldusest. Alljärgnevalt räägime, millised toitained on hädavajalikud ja miks.

Sõltuvalt tõust on koertel ja kassidel miljoneid karvu. Peaaegu kogu naha pindala on kaetud karvaga. Lemmiklooma väljanägemine sõltub tema karvkattest. Samuti näitab karvkatte olukord ära lemmiku tervisliku seisundi. Kiilad laigud, tuhmunud kasukas ja sasipuntrad näitavad koera tervislikku seisundit. Karv saab toitaineid kehast; karv on naha osa ja seega osa lemmiklooma kõige suuremast organist. Eelnevat meeles pidades ei tohiks tulla üllatusena, et toitumine mõjutab Teie lemmiklooma kasukat.

Miks on toitained karvkatte tervise jaoks nii olulised?

Lemmiklooma karvkate sisaldab 95% valke, hädavajalikku toitainet ilusa ja luksusliku kasuka heaks. Valku leidub loomsetes saadustes nagu liha ja kala. Kõik koerad ja kassid vajavad valke; ka immuunsüsteemi õige toimimine on sellest sõltuv. Lisaks valgule on lemmiku kasuka tervise jaoks olulised ka rasvad. Nende hulgas ka omega-3 ja -6 rasvhapped, mida leidub rasvases kalas ja taimsetes rasvades nagu margariin. Rasvade puudujääk kehas võib põhjustada A-,D-,E- ja K-vitamiini defitsiidi ja kahjustada ka karvkatet ja nahka. Korralikud lemmikloomatoidud sisaldavad piisavas koguses eelnevalt mainitud toitaineid. Kassi-või koeratoitu ostes pidage seda meeles.

Märgtoit või kuivtoit

Märgtoit ja krõbinad on lemmiku karvkattele kasulikud seniks kuni sisaldavad õigeid toitaineid. Märgtoidul on eelis sest sisaldab korraga ka palju vajalikku vett. Kui annate koerale kuivtoitu, siis veenduge, et loomal oleks alati juurdepääs värskele joogiveele. Vesi on Teie koera või kassi tervise alustala. Kas valida märgtoit või kuivtoit loe SIIT!?

karvkate ehk kasukas

Karvkatte allergilised probleemid

Probleemid kasukaga – kiilad laigud, tugev sügelus ja tihe lakkumine – on tihtipeale põhjustatud väliste tegurite, kirpude või usside poolt. Neid sümptomeid võib põhjustada ka toiduallergia või -talumatus. Loomadel, kes on tundlikud kindlate toiduainete suhtes esineb tihti ka nahaprobleeme. Allergia võib põhjustada ükskõik milline koostisosa ning seda võib olla raske välja selgitada. Toidu vahetamine aitab testida, kas allergia on põhjustatud eelnevast lemmikloomatoidust. 

Orgaaniline toit terve kasuka heaks

Lemmikloom võib allergiliselt reageerida ka keemilistele antioksüdantidele, kunstlikele lõhna-, maitse- ja värvainetele, rafineeritud suhkrutele ja geneetiliselt muundatud koostisosadele. Valige YARRAH lemmikloomatoit ja võite olla kindel, et ülaltoodud koostisained ei ole Teie kassi või koera halvasti mõjutanud. Kõik YARRAH orgaanilised kassi- ja koeratoidud on vabad kunstlikest lisaainetest. Loomad, kellelt pärineb liha tarbivad orgaanilist toitu, mis on täielikult pestitsiidide vaba. Puhas koostis aitab vältida naha ja karvkatte probleeme ja tagab Teie lemmikule läikiva kasuka.

*Eakatel koertel ja steriliseeritud kassidel on vaja rohkem, et tagada tugev tervis ja ilus karvkate – vaata Senior kuivtoitu eakale koerale; vaata Steriliseeritud kassi kuivtoitu!

Allikas: Yarrah.com

]]>
https://loodusloom.ee/toitained-ja-terve-karvkate-ehk-kasukas/feed/ 0 2391
Kuidas hoolitseda eaka koera eest? Millele tähelepanu pöörata? https://loodusloom.ee/hoolitsemine-eaka-koera-eest/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=hoolitsemine-eaka-koera-eest https://loodusloom.ee/hoolitsemine-eaka-koera-eest/#respond Wed, 05 Aug 2020 13:52:31 +0000 https://loodusloom.ee/?p=2335 Nii nagu inimestel, võib ka eaka koera tervises tekkida teatud vaevused. Nende kehad muutuvad ning muutuvad ka nende vajadused. Õige hoolitsusega saate oma koerale pakkuda mugavat seeniorielu. Järgnevalt räägime olulistest.

Kui vanalt võib koera eakaks nimetada?

Õeldakse, et üks koera eluaasta on võrdne umbes seitsme inimaastaga. See ei ole päris täpne, sest see sõltub koera tõust, suurusest ja eluviisist. Iga koer vananeb erineva kiirusega. Siiski võib arvestada, et eakaks (senior) koeraks liigitub loom, kes on juba 7 kalendriaasta vanune. Raske on õelda, kui vanaks koer võib elada, sest väiksemat kasvu koerad elavad tavaliselt kauem kui suurt kasvu koerad. Siiski erineb see tõu ja iga individuaalse koera puhul.

Millised on eaka koera tunnused?

Vananeval inimesel muutuvad juuksed halliks. Seda võib märgata ka vananeva koera puhul. Mõnel koeral tekivad hallid karvad, teistel jällegi mitte. Eaka koera üks põhilisi tunnuseid on, et ta liigub vähem. Koer võib väsida kiiremini kui tavaliselt. Senior koer võib vältida pikki jalutuskäike või väsib juba tavapärase jalutuskäigu alguses. Koera vananemisele viitab ka kehakaalu muutus. 

Mida silmas pidada, et koer vananeks väärikalt?

Nii nagu inimestel, võib ka koertel vanusega kaasa tulla mitmeid terviseprobleeme. Senior koer võib vananeva immuunsüsteemi tagajärjel kannatada arteoosi, hambaprobleemide või nakkushaiguste käes. Eakal koeral võib tekkida silmale hägune kiht, mis vähendab tema nägemisvõimet. Muud sagedasemad probleemid on neerupuudulikkus, südameprobleemid ja karvkatte probleemid. Viimase osas saate vananeva koera puhul väga palju ise ära teha. Karvkatte eest hoolitsemise kohta saate lähemalt lugeda SIIT! Kõigil koertel neid vaevusi ei teki, kuid soovitatav on oma koera käitumisel ja tervisel silm peal hoida, et õigel ajal oma lemmikut aidata. 

Sagedased vanadusprobleemid koerte seas: 

• Raskused püsti tõusmisel
• Vähenenud huvi jalutuskäikude vastu
• Raskus liikumisel, liigeste jäikus
• Hingeldamine (õhupuudus)
• Vähenenud isu
• Suurenenud joomine ja urineerimine
• Halb hingeõhk
• Kehakaalu tõus või langus

Koerte artroos

Vananevatel koertel võivad tekkida probleemid lihaste ja luudega. Kulunud liigeseid nimetatakse ka artroosiks. Artroos on vananevate koerte puhul tavaline. Artroosi all kannatavad koerad võivad kõndimisel muutuda kangeks või kangekaelseks ning neil on vähenenud liikumisvajadus. Artroos võib olla valulik, kuna liigeste kulunud kõhre põhjustab luude vahel hõõrdumist. Koertele ei meeldi oma valu näidata, seetõttu jälgige hoolsalt kui Teie koeral hakkavad ilmnema märgid jäikusest või liikumisraskustest. Kui kahtlustate, et Teie koeral on artroos, võtke ühendust oma loomaarstiga. Arstid saavad kindlaks teha, kas probleemi põhjustab artroos ja välja kirjutada ravi. Ravi on tavaliselt keskendunud valu vähendamisele, et aidata Teie koeral elada väärikat, vähese valuga ning võimalikult mugavat vanaduspõlve. 

Kaalumuutus

Eaka koera kaal võib muutuda. Vanadusest tingitud probleemid võivad vähendada söögiisu, mis paneb kaalu kiirelt langema. Kaaluge oma koera regulaarselt – kui kahtlustate, et ta on kaotanud liiga palju kaalu, hakake jälgima tema toitumist, et koera organism saaks piisavalt toitaineid. Võib juhtuda ka vastupidi. Eakal koeral võib rasvumine välja areneda teatud vaeguste tagajärjel või lihtsalt seetõttu, et nad muutuvad vähem aktiivseks. Rasvumine võib süvendada muid vaevusi. Kui Teie koer on rasvunud, peate aitama tal kaalu kaotada. Selgitame esimesi samme allpool: õige toitumine ja piisavalt treenimist. 

Eaka koera õige toitumine

Nagu arvatavasti juba teate, on kutsikal erinevad toitumisvajadused kui täiskasvanud koeral. Kuid kas teadsite, et sama kehtib ka vanemate koerte kohta? Igal eluetapil on oma vastav ideaalne toitumine. Vanemad koerad treenivad vähem kui noored koerad ja neil võivad tekkida lihase- ja liigeseprobleemid. Kui Teie koer on vähem aktiivseks muutunud, on aeg minna üle Senior koerte spetsiaalsele toidule. Yarrah pakub eakatele koertele mahetoitu. See toit sisaldab vähem energiat ja sisaldab selliseid koostisosi nagu korte, kuradiküünis, kibuvits – mis aitavad hoida liigeseid ja lihaseid paindlikena. Kui Teie koer ei saa närida nii hästi kui vanasti, näiteks hambaprobleemide tõttu, kaaluge üleminekut konservide ehk märgtoidu peale. Ka Yarrah pakub erinevaid orgaanilisi koerakonserve. Märgtoit on pehmem ning hambaprobleemide korral on koeral seda palju lihtsam tarbida. 

Senior koer ja liikumine

Ehkki eakad koerad vajavad vähem treenimist, on endiselt väga oluline, et nad saaksid regulaarselt jalutada ja muud füüsilist koormust. Liikumine aitab hoida luud ja liigesed paindlikena. Pikad jalutuskäigud ja intensiivne treenimine võib küll möödanik olla, kuid mõne muudatuse abil saate siiski oma eaka koeraga füüsilisi treeninguid nautida. See võib hõlmata: 

• Mitut lühikest jalutuskäiku
• Ujumine – see sobib ideaalselt just vanematele koertele, kuna see põhjustab lihastele ja liigestele palju vähem koormust. 
• Mängige mänge – eriti neid, mis nõuavad vaimset pingutust. See tagab, et teie koer on endiselt piisavalt tegutsemistahteline, põhjustamata liiga palju füüsilist koormust. 

Tervisekontroll ja ravi

Teie koera vananemisel on soovitatav jälgida tähelepanelikult teatud asju – näiteks kaalu, karva, hambaid ja toitumist. Kui märkate oma koera käitumises mingeid muutusi, võite alati pöörduda loomaarsti poole ja küsida nõu. See võimaldab Teil varakult probleemid lahendada ja teha Teie koera eluaastad võimalikult meeldivaks! Hea toit on hea tervise aluseks. Koera ravimist alusta kvaliteetsest toidust. 

senior ehk eaka koera

Allikas: www.yarrah.com; www.loodusloom.ee

]]>
https://loodusloom.ee/hoolitsemine-eaka-koera-eest/feed/ 0 2335
Mida tähendab orgaaniline ja mis on orgaaniline lemmikloomatoit? https://loodusloom.ee/orgaaniline-lemmikloomatoit/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=orgaaniline-lemmikloomatoit https://loodusloom.ee/orgaaniline-lemmikloomatoit/#respond Tue, 21 Jul 2020 11:23:02 +0000 https://loodusloom.ee/?p=2276

Yarrah pakub orgaanilist toitu lemmikloomadele – koertele ja kassidele. Et aru saada, mis eristab Yarrah toitu teistest toitudest, peab teadma, mida orgaaniline tähendab. Alljärgnevalt selgitame erinevusi. 

Mida orgaaniline tähendab?

Tootepakenditel on alati väga palju informatsiooni, termineid ja tähiseid. Orgaaniline märk on üks nendest – kuid millal tohib seda märki tootel kasutada? Mida see tähendab?

Toodet võib tähistada selle märgiga, kui toode ise ja ka kogu tootmisprotsess vastab mitmetele rangetele juriidilistele nõuetele. Näiteks ei tohi mahetoodete toomisprotsess sisaldada kunstlikku sõnnikut ega keemilisi pestitsiide ning samuti ei tohi toodetele lisada sünteetilisi säilitusaineid, lõhnaineid, värvaineid ega maitseaineid. Need on vaid mõned näited nõudmistest, mida mahetooted peavad järgima. 

orgaaniline

Orgaaniline – kvaliteedimärk

Reeglid on koostanud Euroopa valitsus ja nende täitmine on rangelt kohustuslik. Sõltumatud asutused teevad lisakontrolle (näiteks Skal Hollandis), et veenduda nõuetele vastavuses. Ainult 100% nõuetele vastavad tootjad saavad õiguse kasutada toodetel orgaanilist märki (roheline logo valgetest tähtedest koosneva lehega). Saksamaal tähistatakse ja kontrollitakse mahetooteid lisaks Bio-Siegel’i poolt, Prantsusmaal AB. Lisaks sellele kontrollib ka Yarrah ise oma tarnijaid. Igal aastal külastatakse erinevaid farme, kus Yarrah-i kvaliteedijuht jälgib tootmist ja suhtleb otse tootjatega. 

koeratoit

Mis on orgaaniline lemmikloomatoit?

Mahetoodete oluline omadus on, et kogu tootmisprotsess vastab mahepõllumajanduse kvaliteedistandardile. See tähendab, et kui toode koosneb mitmest koostisosast, peavad kõik need koostisosad olema kasvatatud või aretatud orgaaniliselt. Seega on Yarrah toitude koostises orgaaniline mitte ainult liha vaid ka teravili, ürdid, soja ja kõik muud toidu koostisosad. Kui soovite rohkem teada erinevate Yarrah toitude koostisosade kohta, siis lugege lähemalt SIIT!

Miks orgaaniline?

Mahetoit on loomade üldise heaolu jaoks parem ja selle keskkonnajalajälg on väiksem. On mitmeid viise, kuidas see teie lemmikule kasu toob – parem tervis, kvaliteetsem ja võimalik, et ka pikem eluiga. Kas soovite rohkem infot orgaanilise lemmikloomatoidu eelistest? Selgitame hea meelega – Võtke meiega ühendust: www.loodusloom.ee / info@loodusloom.ee /+372 53636414

LoodusLoom – Yarrah ametlik levitaja Eestis.

orgaaniline koeratoit

Allikas: yarrah.com

]]>
https://loodusloom.ee/orgaaniline-lemmikloomatoit/feed/ 0 2276
Alaska Malamuut – Kelgukoera tõututvustus ja pildid https://loodusloom.ee/alaska-malamuut/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=alaska-malamuut https://loodusloom.ee/alaska-malamuut/#respond Sun, 05 Jul 2020 19:09:08 +0000 https://loodusloom.ee/?p=2254 Kirjeldus

Alaska malamuut on Arktika koertest suurim. See suur, tugeva kehaehitusega koer meenutab hunti kuid on koheva sabaga, mida hoiab rõngas, selja kohal. Pea on lai, püstiste kõrvadega. Silmad on keskmise suurusega, tumepruunid, väikesed ja mandlikujulised ning asetsevad kaldus asetusega. Koeral on hundi välimus, kuid lisaks uhke ja sõbralik ilme.

Tõukirjelduse kohaselt peavad olema pruunide silmadega (sinised silmad viitavad Sibery Husky geenidele). Jalad on suured, lumekinga tüüpi, tugevate patjadega. Paks kahekordne karvastik (pealiskarv ja aluskarv) on pikkusega 25mm kuni 75mm ja võib olla valge, helehall, tumehall, must, pruunikas või punakas. Kombinatsioonidest on lubatud valge-hundihall, valge-must,  valge-punane aluskate tumehalli pealiskattega) või valge-punane. Ainus lubatud värv on üleni valge. Koeral on sageli tumedamad pealiskarvad ning mõnikord on tume mask või rant. Jalad ja kõht on peaaegu alati valged. Mõnes piirkonnas võivad koerad olla väiksema või suurema kehaehitusega vastavalt aretusele.

Alaska Malamuut emane

Iseloom      

Alaska malamuut on oma peremehe suhtes äärmiselt lojaalne. Ta on arukas, armastav ja peremehe suhtes väga hooliv. Suurepärane läbisaamine lastega, kui need on piisavalt vanad, et temaga turvaliselt mängida. Nad on väga sõbralikud ega sobi seetõttu valvekoerteks. Malamuudid elavad parema meelega õues, kui saavad piisavalt kaaslasega koos olla. Nad naudivad ka siseruumides elamist, kus elavad nende inimesed. Nad hoiavad väga oma karja (pere/peremehe) lähedale.

Malamuuti peab füüsiliselt koormama ning kindlakäeliselt kasvatama ja juhendama, sest vastasel juhul ei kuula koer peremehe käsku ning võivad ka suurest peast käituda nagu kutsikad – lollusi tehes ning ei kuuletu käsklustele. Ehkki põhjaliku kuulekuse koolitamine võib olla keeruline, ei ole neid eriti raske koolitada. Maiust saades on nad väga altid kõik oma trikid ette näitama.  Isased koerad võivad olla väga domineerivad. See tõug vajab, et ümbritsevad inimesed oleksid enesekindlad ja järjekindlad karjajuhid.

Alaska Malamuut on väikese isuga sööja ja vajab vähem toitu, kui arvata võiks. Siiski ei suuda nad pakutavat toitu hüljata, mis võib põhjustada rasvumist ja puhitust. Malamuudid on võrreldes teiste koertega vaiksemad, kuid siiski meeldib neile ulguda ja vastu rääkida. Väikeste loomade ümbruses peaks olema äärmiselt ettevaatlik, sest Alaska Malamuutidel on endiselt tugev saagi püüdmise instinkt. See ei tähenda, et nad ei saaks ühegi väikese loomaga läbi – on teada lugusid, kus Malamuudid on üles kasvatanud kassipoegi kui enda lapsi.

Nii isased kui ka emased koerad võivad samast soost liigi- ja tõukaaslaste vastu olla väga konkureerivad ning selle tõttu peaks seda varakult kindlakäeliselt välja õpetama. Inimeste ja teiste loomadega on vajalik pidev ja sõbralik kontakt. Koertekool on selle tõu puhul väga soovitatav. 

Kõrgus ja kaal

Kõrgus: Isased 61-67cm ; Emased 56-62cm

Kaal: Isased 36-48kg ; Emased 32-40kg

Alaska Malamuudid

Terviseprobleemid

Alaska malamuutidel võib olla kõhuprobleeme (puhitused), puusa düsplaasia (https://loomakiirabi.ee/dusplaasia-kui-elukaaslane/), kondrodüsplaasia ehk väikese “kääbus” kasvulisus ning hotspot (ekseem/märg nahapõletik).

Elutingimused

Alaska Malamuudid ei sobi korteris elama. Nad on väga aktiivsed ning selle tõttu peaks neil olema vähemalt suur aed. Kui elate linna lähedal, siis peab koeral olema kõrge aed, mis on altpoolt kindlustatud – üle aia hüppamine või alt välja kaevamine on väga tõenäoline. Malamuutidel meeldib ringi liikuda alal, mida ta peab oma territooriumiks. Koera tihe kasukas võimaldab hakkama saada ekstreemse külmaga, kuid sooja ilmaga tuleb kindlustada koera piisav jahutamine. Veenduge, et koeral oleks päikese eest varjuline koht ning piisavalt puhast ja jahedat joogivett. Ka kuut peab olema piisavalt suur  ja pakkuma kaitset kõigi ilmastikuolude eest.

Alaska Malamuut isane

Treening

Malamuudid vajavad mõõdukas koguses trenni, mis sisaldab endas pikki jalutuskäike. Sooja ilmaga tuleb koormust piirata ja koera olekut jälgida. Väga sobilik on nendega harrastada veosporti nii erinevate rataste kui kelgu ja suuskadega.

koeratoit Yarrah

Toitumine

Alaska Malamuudile tuleb kindlasti anda kvaliteetset ja toitaineterikast toitu. Mida aktiivsem on koer seda rohkem toitaineid ta vajab, et tervena püsida. Toitumise juures tuleks jälgida, et see ei põhjustaks koeral rasvumist, pakuks piisavalt toitaineid liigeste normaalseks tööks ning sisaldaks naha ja karva tervise hoidmiseks vajalikke aineid – toitainete kohta saate lugeda lähemalt SIIT. Yarrah tootevalikust sobib Malamuudile kollase pakiga Orgaaniline kuivtoit kanaga, mis on saadaval 2kg, 4x2kg 15kg ja 2x15kg pakendis. Lisaks kuivtoidule on sobilik suurema pakendiga 820g orgaanilised konservid kanaga ja loomalihaga. Koera treenimiseks ja õpetamiseks sobib hästi väikeste loomalihatükkidega Yarrah minimaius koerale.

koeramaius

Eluiga

Umbes 12-16 aastat.

Järelkasv

Tavaliselt 4-10 kutsikat, keskmiselt 6 kutsikat.

Grooming

Alaska Malamuudil on tihe karvastik, mida peaks harjama kaks korda nädalas. See tõug ajab väga palju karva. Aluskarv tuleb salkudena ära kaks korda aastas. Koera pesemine ei ole üldjuhul vajalik, sest kasukas ajab mustuse ise maha (isepuhastuv). Kuivshampooniga puhastamine on aeg-ajalt soovituslik. Koer on ka ilma suurema hoolduseta puhas ja lõhnab hästi. 

Päritolu

Alaska malamuut on põhjapooluse kelgukoer, kes pärineb arktilisest hundist. Nimi pärineb Mahlemutsist, Alaska hõimust, kes kasvatas ja hooldas neid kauneid lumekoeri. Alaska Mahlemuit Eskimod kasutasid 2000–3000 aastat tagasi algselt neid koeri oma ainsa transpordiviisina. Nendel hämmastavatel koertel on jõudu ja vastupidavust ning tahet töötada. Nad ei vedanud mitte ainult kergeid kelke, vaid vedasid ka Arktika elanike jaoks suuri koormaid toite ja tarvikuid.

Malamuutide rakendid on osalenud paljudel polaarekspeditsioonidel, milleks on nad eriti vastupidavad oma visaduse, suunataju ja suurepärase lõhnataju tõttu. Nad on ilmunud unustamatute tegelastena Jack Londoni ja Rudyard Kiplingi lugudes. Malamuut läks koos admiral Byrdi ekspeditsioonidega lõunapoolusele. Alaska malamuut on suguluses arktiliste tõugudega nagu Siberi husky, Samojeed ja Ameerika Eskimote koertega.

Allikas: www.dogbreedinfo.com

Omanike kirjeldused, milline koer Alaska Malamuut on:

Sõbralik inimeste suhtes

Konkureeriv teiste koertega

Ohtlik väikestele loomadele – jahiinstinkt

Ajab palju karva

Vajab palju palju tähelepanu ja ei taha peremehest maha jääda

Omaniku / karja suhtes väga hooliv

Kavalad ja targad

Seiklushimulised

Nunnud

Tujukad ja kergesti solvuvad

Räägivad / uluvad vastu

Meeldib kaevata

Naudivad tohutult SÜGAMIST

Tõsiselt armas teraapialoom

Alaska malamuut 1 kuune kutsikas

]]>
https://loodusloom.ee/alaska-malamuut/feed/ 0 2254
Toiduagressioon – näpunäited koeraomanikule https://loodusloom.ee/toiduagressioon/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=toiduagressioon https://loodusloom.ee/toiduagressioon/#respond Wed, 27 May 2020 13:14:17 +0000 https://loodusloom.ee/?p=2208 Paljud koerad on toidu läheduses agressiivsed ja see võib olla väga keeruline probleem. Koer võib olla väga kaitsev toidukausi, mänguasjade ja ka omaniku tähelepanu osas.  Järgnevalt kirjutame kuidas sellise käitumisega võidelda. 

Kui Teie koer kaitseb agressiivselt oma toidukaussi, mänguasju või pesa – peate teadma, et koeral on harjumus oma vara kaitsta ning see võib hiljem esineda ka mitmetes teistsugustes olukordades. Probleem on tõsine, kui lähenete tema toidukausile ja mänguasjadele ning koer hakkab urisema, naksab või isegi hammustab. Koeraomanikuna peate sellise käitumise esinemise välistama ning võimalikult varakult koera käitumist korrigeerima. 

agressioon

Kuidas vältida agressiooni?

Probleem tekib sageli juba noores eas. Seetõttu on mõistlik probleemile tähelepanu pöörata siis, kui koer on alles kutsikas. Veenduge, et koer mõistaks varakult, et inimene ei ohusta tema toitu vaid on tema toitja. Samuti peab väiksena harjutama toitmist koos teiste loomadega, et ei tekiks liigset konkurentsi. Selleks lisage toidukaussi midagi eriti maitsvat alles siis, kui koer juba oma tavapärast toitu sööb. Teine variant on anda krõbinaid otse käest enne, kui panete need kaussi. See õpetab koerale, et käsi ei kujuta endast ohtu. 

Kuidas lahendada juba tekkinud agressiooni?

Vanema koera adopteerimisel võite avastada, et probleem on tugevalt sisse juurdunud. Õnneks on olemas viise, kuidas agressioonist toidu või muu omandi läheduses vabaneda. Pange oma koerale ette tühi toidunõu, täitke see toiduga ning julgustage koera maheda häälega seda toitu sööma. Korrake seda sammu näitamaks koerale, et teie käsi pole ohuks vaid pigem heade asjade pakkujaks. 

Kui Teie koer on liiga kaitsev oma mänguasjade või pesa suhtes, siis on hea lahendus õpetada talle “lase lahti” käsklust – nii õpib koer oma mänguasju jagama. “Lase lahti” käsklus nõuab mõne koera puhul väga kannatlikku õpetamist, sest koertele meeldib ka kui neid taga aetakse. Et koer käskluse kiiresti selgeks saaks tuleks alguses vahetada mänguasi väga maitsva maiuse vastu. Samuti aitab agressiooni vastu ka äratoomise mäng – nii õpib koer jagama, sest teab, et saab mänguasja tagasi, samas kui on võimalik see vahetada maiuse vastu.  

Nõuanded

Kui Te ei suuda ise koera toiduagressioonist lahti saada, siis tuleks kasutada koeratreeneri abi. Kutsikakool aitab hakkama saada ka teiste soovimatute käitumismustritega. Kõige olulisem on premeerida positiivset käitumist ning ignoreerida negatiivset käitumist. Kannatlikus aitab jõuda eduka tulemuseni!

Suurepärased maiused treenimiseks leiate ka Yarrah tootevalikust – soovitame väikest, kuid maitsvat maiust loomalihaga (97% orgaaniline loomaliha). Vaata lähemalt SIIT!

Allikasyarrah.com

]]>
https://loodusloom.ee/toiduagressioon/feed/ 0 2208