LoodusLoom https://loodusloom.ee TASUTA TRANSPORT PAKIAUTOMAATI ALATES 49€! Tue, 08 Sep 2020 20:12:54 +0000 et hourly 1 https://wordpress.org/?v=5.4.2 https://i2.wp.com/loodusloom.ee/wp-content/uploads/2019/05/cropped-61525423_1648399408638504_5333678804093108224_n.png?fit=32%2C32&ssl=1 LoodusLoom https://loodusloom.ee 32 32 163850388 Kuidas õiged toitained mõjutavad Sinu lemmiklooma karvkatet ehk kasukat https://loodusloom.ee/toitained-ja-terve-karvkate-ehk-kasukas/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=toitained-ja-terve-karvkate-ehk-kasukas https://loodusloom.ee/toitained-ja-terve-karvkate-ehk-kasukas/#respond Tue, 08 Sep 2020 20:12:45 +0000 https://loodusloom.ee/?p=2391 Lemmiklooma kasuka seisund räägib väga palju looma tervisest. Terve karvkate sõltub toitainetest ja õigest hooldusest. Alljärgnevalt räägime, millised toitained on hädavajalikud ja miks.

Sõltuvalt tõust on koertel ja kassidel miljoneid karvu. Peaaegu kogu naha pindala on kaetud karvaga. Lemmiklooma väljanägemine sõltub tema karvkattest. Samuti näitab karvkatte olukord ära lemmiku tervisliku seisundi. Kiilad laigud, tuhmunud kasukas ja sasipuntrad näitavad koera tervislikku seisundit. Karv saab toitaineid kehast; karv on naha osa ja seega osa lemmiklooma kõige suuremast organist. Eelnevat meeles pidades ei tohiks tulla üllatusena, et toitumine mõjutab Teie lemmiklooma kasukat.

Miks on toitained karvkatte tervise jaoks nii olulised?

Lemmiklooma karvkate sisaldab 95% valke, hädavajalikku toitainet ilusa ja luksusliku kasuka heaks. Valku leidub loomsetes saadustes nagu liha ja kala. Kõik koerad ja kassid vajavad valke; ka immuunsüsteemi õige toimimine on sellest sõltuv. Lisaks valgule on lemmiku kasuka tervise jaoks olulised ka rasvad. Nende hulgas ka omega-3 ja -6 rasvhapped, mida leidub rasvases kalas ja taimsetes rasvades nagu margariin. Rasvade puudujääk kehas võib põhjustada A-,D-,E- ja K-vitamiini defitsiidi ja kahjustada ka karvkatet ja nahka. Korralikud lemmikloomatoidud sisaldavad piisavas koguses eelnevalt mainitud toitaineid. Kassi-või koeratoitu ostes pidage seda meeles.

Märgtoit või kuivtoit

Märgtoit ja krõbinad on lemmiku karvkattele kasulikud seniks kuni sisaldavad õigeid toitaineid. Märgtoidul on eelis sest sisaldab korraga ka palju vajalikku vett. Kui annate koerale kuivtoitu, siis veenduge, et loomal oleks alati juurdepääs värskele joogiveele. Vesi on Teie koera või kassi tervise alustala. Kas valida märgtoit või kuivtoit loe SIIT!?

karvkate ehk kasukas

Karvkatte allergilised probleemid

Probleemid kasukaga – kiilad laigud, tugev sügelus ja tihe lakkumine – on tihtipeale põhjustatud väliste tegurite, kirpude või usside poolt. Neid sümptomeid võib põhjustada ka toiduallergia või -talumatus. Loomadel, kes on tundlikud kindlate toiduainete suhtes esineb tihti ka nahaprobleeme. Allergia võib põhjustada ükskõik milline koostisosa ning seda võib olla raske välja selgitada. Toidu vahetamine aitab testida, kas allergia on põhjustatud eelnevast lemmikloomatoidust. 

Orgaaniline toit terve kasuka heaks

Lemmikloom võib allergiliselt reageerida ka keemilistele antioksüdantidele, kunstlikele lõhna-, maitse- ja värvainetele, rafineeritud suhkrutele ja geneetiliselt muundatud koostisosadele. Valige YARRAH lemmikloomatoit ja võite olla kindel, et ülaltoodud koostisained ei ole Teie kassi või koera halvasti mõjutanud. Kõik YARRAH orgaanilised kassi- ja koeratoidud on vabad kunstlikest lisaainetest. Loomad, kellelt pärineb liha tarbivad orgaanilist toitu, mis on täielikult pestitsiidide vaba. Puhas koostis aitab vältida naha ja karvkatte probleeme ja tagab Teie lemmikule läikiva kasuka.

*Eakatel koertel ja steriliseeritud kassidel on vaja rohkem, et tagada tugev tervis ja ilus karvkate – vaata Senior kuivtoitu eakale koerale; vaata Steriliseeritud kassi kuivtoitu!

Allikas: Yarrah.com

]]>
https://loodusloom.ee/toitained-ja-terve-karvkate-ehk-kasukas/feed/ 0 2391
Kuidas hoolitseda eaka koera eest? Millele tähelepanu pöörata? https://loodusloom.ee/hoolitsemine-eaka-koera-eest/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=hoolitsemine-eaka-koera-eest https://loodusloom.ee/hoolitsemine-eaka-koera-eest/#respond Wed, 05 Aug 2020 13:52:31 +0000 https://loodusloom.ee/?p=2335 Nii nagu inimestel, võib ka eaka koera tervises tekkida teatud vaevused. Nende kehad muutuvad ning muutuvad ka nende vajadused. Õige hoolitsusega saate oma koerale pakkuda mugavat seeniorielu. Järgnevalt räägime olulistest.

Kui vanalt võib koera eakaks nimetada?

Õeldakse, et üks koera eluaasta on võrdne umbes seitsme inimaastaga. See ei ole päris täpne, sest see sõltub koera tõust, suurusest ja eluviisist. Iga koer vananeb erineva kiirusega. Siiski võib arvestada, et eakaks (senior) koeraks liigitub loom, kes on juba 7 kalendriaasta vanune. Raske on õelda, kui vanaks koer võib elada, sest väiksemat kasvu koerad elavad tavaliselt kauem kui suurt kasvu koerad. Siiski erineb see tõu ja iga individuaalse koera puhul.

Millised on eaka koera tunnused?

Vananeval inimesel muutuvad juuksed halliks. Seda võib märgata ka vananeva koera puhul. Mõnel koeral tekivad hallid karvad, teistel jällegi mitte. Eaka koera üks põhilisi tunnuseid on, et ta liigub vähem. Koer võib väsida kiiremini kui tavaliselt. Senior koer võib vältida pikki jalutuskäike või väsib juba tavapärase jalutuskäigu alguses. Koera vananemisele viitab ka kehakaalu muutus. 

Mida silmas pidada, et koer vananeks väärikalt?

Nii nagu inimestel, võib ka koertel vanusega kaasa tulla mitmeid terviseprobleeme. Senior koer võib vananeva immuunsüsteemi tagajärjel kannatada arteoosi, hambaprobleemide või nakkushaiguste käes. Eakal koeral võib tekkida silmale hägune kiht, mis vähendab tema nägemisvõimet. Muud sagedasemad probleemid on neerupuudulikkus, südameprobleemid ja karvkatte probleemid. Viimase osas saate vananeva koera puhul väga palju ise ära teha. Karvkatte eest hoolitsemise kohta saate lähemalt lugeda SIIT! Kõigil koertel neid vaevusi ei teki, kuid soovitatav on oma koera käitumisel ja tervisel silm peal hoida, et õigel ajal oma lemmikut aidata. 

Sagedased vanadusprobleemid koerte seas: 

• Raskused püsti tõusmisel
• Vähenenud huvi jalutuskäikude vastu
• Raskus liikumisel, liigeste jäikus
• Hingeldamine (õhupuudus)
• Vähenenud isu
• Suurenenud joomine ja urineerimine
• Halb hingeõhk
• Kehakaalu tõus või langus

Koerte artroos

Vananevatel koertel võivad tekkida probleemid lihaste ja luudega. Kulunud liigeseid nimetatakse ka artroosiks. Artroos on vananevate koerte puhul tavaline. Artroosi all kannatavad koerad võivad kõndimisel muutuda kangeks või kangekaelseks ning neil on vähenenud liikumisvajadus. Artroos võib olla valulik, kuna liigeste kulunud kõhre põhjustab luude vahel hõõrdumist. Koertele ei meeldi oma valu näidata, seetõttu jälgige hoolsalt kui Teie koeral hakkavad ilmnema märgid jäikusest või liikumisraskustest. Kui kahtlustate, et Teie koeral on artroos, võtke ühendust oma loomaarstiga. Arstid saavad kindlaks teha, kas probleemi põhjustab artroos ja välja kirjutada ravi. Ravi on tavaliselt keskendunud valu vähendamisele, et aidata Teie koeral elada väärikat, vähese valuga ning võimalikult mugavat vanaduspõlve. 

Kaalumuutus

Eaka koera kaal võib muutuda. Vanadusest tingitud probleemid võivad vähendada söögiisu, mis paneb kaalu kiirelt langema. Kaaluge oma koera regulaarselt – kui kahtlustate, et ta on kaotanud liiga palju kaalu, hakake jälgima tema toitumist, et koera organism saaks piisavalt toitaineid. Võib juhtuda ka vastupidi. Eakal koeral võib rasvumine välja areneda teatud vaeguste tagajärjel või lihtsalt seetõttu, et nad muutuvad vähem aktiivseks. Rasvumine võib süvendada muid vaevusi. Kui Teie koer on rasvunud, peate aitama tal kaalu kaotada. Selgitame esimesi samme allpool: õige toitumine ja piisavalt treenimist. 

Eaka koera õige toitumine

Nagu arvatavasti juba teate, on kutsikal erinevad toitumisvajadused kui täiskasvanud koeral. Kuid kas teadsite, et sama kehtib ka vanemate koerte kohta? Igal eluetapil on oma vastav ideaalne toitumine. Vanemad koerad treenivad vähem kui noored koerad ja neil võivad tekkida lihase- ja liigeseprobleemid. Kui Teie koer on vähem aktiivseks muutunud, on aeg minna üle Senior koerte spetsiaalsele toidule. Yarrah pakub eakatele koertele mahetoitu. See toit sisaldab vähem energiat ja sisaldab selliseid koostisosi nagu korte, kuradiküünis, kibuvits – mis aitavad hoida liigeseid ja lihaseid paindlikena. Kui Teie koer ei saa närida nii hästi kui vanasti, näiteks hambaprobleemide tõttu, kaaluge üleminekut konservide ehk märgtoidu peale. Ka Yarrah pakub erinevaid orgaanilisi koerakonserve. Märgtoit on pehmem ning hambaprobleemide korral on koeral seda palju lihtsam tarbida. 

Senior koer ja liikumine

Ehkki eakad koerad vajavad vähem treenimist, on endiselt väga oluline, et nad saaksid regulaarselt jalutada ja muud füüsilist koormust. Liikumine aitab hoida luud ja liigesed paindlikena. Pikad jalutuskäigud ja intensiivne treenimine võib küll möödanik olla, kuid mõne muudatuse abil saate siiski oma eaka koeraga füüsilisi treeninguid nautida. See võib hõlmata: 

• Mitut lühikest jalutuskäiku
• Ujumine – see sobib ideaalselt just vanematele koertele, kuna see põhjustab lihastele ja liigestele palju vähem koormust. 
• Mängige mänge – eriti neid, mis nõuavad vaimset pingutust. See tagab, et teie koer on endiselt piisavalt tegutsemistahteline, põhjustamata liiga palju füüsilist koormust. 

Tervisekontroll ja ravi

Teie koera vananemisel on soovitatav jälgida tähelepanelikult teatud asju – näiteks kaalu, karva, hambaid ja toitumist. Kui märkate oma koera käitumises mingeid muutusi, võite alati pöörduda loomaarsti poole ja küsida nõu. See võimaldab Teil varakult probleemid lahendada ja teha Teie koera eluaastad võimalikult meeldivaks! Hea toit on hea tervise aluseks. Koera ravimist alusta kvaliteetsest toidust. 

senior ehk eaka koera

Allikas: www.yarrah.com; www.loodusloom.ee

]]>
https://loodusloom.ee/hoolitsemine-eaka-koera-eest/feed/ 0 2335
Mida tähendab orgaaniline ja mis on orgaaniline lemmikloomatoit? https://loodusloom.ee/orgaaniline-lemmikloomatoit/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=orgaaniline-lemmikloomatoit https://loodusloom.ee/orgaaniline-lemmikloomatoit/#respond Tue, 21 Jul 2020 11:23:02 +0000 https://loodusloom.ee/?p=2276

Yarrah pakub orgaanilist toitu lemmikloomadele – koertele ja kassidele. Et aru saada, mis eristab Yarrah toitu teistest toitudest, peab teadma, mida orgaaniline tähendab. Alljärgnevalt selgitame erinevusi. 

Mida orgaaniline tähendab?

Tootepakenditel on alati väga palju informatsiooni, termineid ja tähiseid. Orgaaniline märk on üks nendest – kuid millal tohib seda märki tootel kasutada? Mida see tähendab?

Toodet võib tähistada selle märgiga, kui toode ise ja ka kogu tootmisprotsess vastab mitmetele rangetele juriidilistele nõuetele. Näiteks ei tohi mahetoodete toomisprotsess sisaldada kunstlikku sõnnikut ega keemilisi pestitsiide ning samuti ei tohi toodetele lisada sünteetilisi säilitusaineid, lõhnaineid, värvaineid ega maitseaineid. Need on vaid mõned näited nõudmistest, mida mahetooted peavad järgima. 

orgaaniline

Orgaaniline – kvaliteedimärk

Reeglid on koostanud Euroopa valitsus ja nende täitmine on rangelt kohustuslik. Sõltumatud asutused teevad lisakontrolle (näiteks Skal Hollandis), et veenduda nõuetele vastavuses. Ainult 100% nõuetele vastavad tootjad saavad õiguse kasutada toodetel orgaanilist märki (roheline logo valgetest tähtedest koosneva lehega). Saksamaal tähistatakse ja kontrollitakse mahetooteid lisaks Bio-Siegel’i poolt, Prantsusmaal AB. Lisaks sellele kontrollib ka Yarrah ise oma tarnijaid. Igal aastal külastatakse erinevaid farme, kus Yarrah-i kvaliteedijuht jälgib tootmist ja suhtleb otse tootjatega. 

koeratoit

Mis on orgaaniline lemmikloomatoit?

Mahetoodete oluline omadus on, et kogu tootmisprotsess vastab mahepõllumajanduse kvaliteedistandardile. See tähendab, et kui toode koosneb mitmest koostisosast, peavad kõik need koostisosad olema kasvatatud või aretatud orgaaniliselt. Seega on Yarrah toitude koostises orgaaniline mitte ainult liha vaid ka teravili, ürdid, soja ja kõik muud toidu koostisosad. Kui soovite rohkem teada erinevate Yarrah toitude koostisosade kohta, siis lugege lähemalt SIIT!

Miks orgaaniline?

Mahetoit on loomade üldise heaolu jaoks parem ja selle keskkonnajalajälg on väiksem. On mitmeid viise, kuidas see teie lemmikule kasu toob – parem tervis, kvaliteetsem ja võimalik, et ka pikem eluiga. Kas soovite rohkem infot orgaanilise lemmikloomatoidu eelistest? Selgitame hea meelega – Võtke meiega ühendust: www.loodusloom.ee / info@loodusloom.ee /+372 53636414

LoodusLoom – Yarrah ametlik levitaja Eestis.

orgaaniline koeratoit

Allikas: yarrah.com

]]>
https://loodusloom.ee/orgaaniline-lemmikloomatoit/feed/ 0 2276
Alaska Malamuut – Kelgukoera tõututvustus ja pildid https://loodusloom.ee/alaska-malamuut/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=alaska-malamuut https://loodusloom.ee/alaska-malamuut/#respond Sun, 05 Jul 2020 19:09:08 +0000 https://loodusloom.ee/?p=2254 Kirjeldus

Alaska malamuut on Arktika koertest suurim. See suur, tugeva kehaehitusega koer meenutab hunti kuid on koheva sabaga, mida hoiab rõngas, selja kohal. Pea on lai, püstiste kõrvadega. Silmad on keskmise suurusega, tumepruunid, väikesed ja mandlikujulised ning asetsevad kaldus asetusega. Koeral on hundi välimus, kuid lisaks uhke ja sõbralik ilme.

Tõukirjelduse kohaselt peavad olema pruunide silmadega (sinised silmad viitavad Sibery Husky geenidele). Jalad on suured, lumekinga tüüpi, tugevate patjadega. Paks kahekordne karvastik (pealiskarv ja aluskarv) on pikkusega 25mm kuni 75mm ja võib olla valge, helehall, tumehall, must, pruunikas või punakas. Kombinatsioonidest on lubatud valge-hundihall, valge-must,  valge-punane aluskate tumehalli pealiskattega) või valge-punane. Ainus lubatud värv on üleni valge. Koeral on sageli tumedamad pealiskarvad ning mõnikord on tume mask või rant. Jalad ja kõht on peaaegu alati valged. Mõnes piirkonnas võivad koerad olla väiksema või suurema kehaehitusega vastavalt aretusele.

Alaska Malamuut emane

Iseloom      

Alaska malamuut on oma peremehe suhtes äärmiselt lojaalne. Ta on arukas, armastav ja peremehe suhtes väga hooliv. Suurepärane läbisaamine lastega, kui need on piisavalt vanad, et temaga turvaliselt mängida. Nad on väga sõbralikud ega sobi seetõttu valvekoerteks. Malamuudid elavad parema meelega õues, kui saavad piisavalt kaaslasega koos olla. Nad naudivad ka siseruumides elamist, kus elavad nende inimesed. Nad hoiavad väga oma karja (pere/peremehe) lähedale.

Malamuuti peab füüsiliselt koormama ning kindlakäeliselt kasvatama ja juhendama, sest vastasel juhul ei kuula koer peremehe käsku ning võivad ka suurest peast käituda nagu kutsikad – lollusi tehes ning ei kuuletu käsklustele. Ehkki põhjaliku kuulekuse koolitamine võib olla keeruline, ei ole neid eriti raske koolitada. Maiust saades on nad väga altid kõik oma trikid ette näitama.  Isased koerad võivad olla väga domineerivad. See tõug vajab, et ümbritsevad inimesed oleksid enesekindlad ja järjekindlad karjajuhid.

Alaska Malamuut on väikese isuga sööja ja vajab vähem toitu, kui arvata võiks. Siiski ei suuda nad pakutavat toitu hüljata, mis võib põhjustada rasvumist ja puhitust. Malamuudid on võrreldes teiste koertega vaiksemad, kuid siiski meeldib neile ulguda ja vastu rääkida. Väikeste loomade ümbruses peaks olema äärmiselt ettevaatlik, sest Alaska Malamuutidel on endiselt tugev saagi püüdmise instinkt. See ei tähenda, et nad ei saaks ühegi väikese loomaga läbi – on teada lugusid, kus Malamuudid on üles kasvatanud kassipoegi kui enda lapsi.

Nii isased kui ka emased koerad võivad samast soost liigi- ja tõukaaslaste vastu olla väga konkureerivad ning selle tõttu peaks seda varakult kindlakäeliselt välja õpetama. Inimeste ja teiste loomadega on vajalik pidev ja sõbralik kontakt. Koertekool on selle tõu puhul väga soovitatav. 

Kõrgus ja kaal

Kõrgus: Isased 61-67cm ; Emased 56-62cm

Kaal: Isased 36-48kg ; Emased 32-40kg

Alaska Malamuudid

Terviseprobleemid

Alaska malamuutidel võib olla kõhuprobleeme (puhitused), puusa düsplaasia (https://loomakiirabi.ee/dusplaasia-kui-elukaaslane/), kondrodüsplaasia ehk väikese “kääbus” kasvulisus ning hotspot (ekseem/märg nahapõletik).

Elutingimused

Alaska Malamuudid ei sobi korteris elama. Nad on väga aktiivsed ning selle tõttu peaks neil olema vähemalt suur aed. Kui elate linna lähedal, siis peab koeral olema kõrge aed, mis on altpoolt kindlustatud – üle aia hüppamine või alt välja kaevamine on väga tõenäoline. Malamuutidel meeldib ringi liikuda alal, mida ta peab oma territooriumiks. Koera tihe kasukas võimaldab hakkama saada ekstreemse külmaga, kuid sooja ilmaga tuleb kindlustada koera piisav jahutamine. Veenduge, et koeral oleks päikese eest varjuline koht ning piisavalt puhast ja jahedat joogivett. Ka kuut peab olema piisavalt suur  ja pakkuma kaitset kõigi ilmastikuolude eest.

Alaska Malamuut isane

Treening

Malamuudid vajavad mõõdukas koguses trenni, mis sisaldab endas pikki jalutuskäike. Sooja ilmaga tuleb koormust piirata ja koera olekut jälgida. Väga sobilik on nendega harrastada veosporti nii erinevate rataste kui kelgu ja suuskadega.

koeratoit Yarrah

Toitumine

Alaska Malamuudile tuleb kindlasti anda kvaliteetset ja toitaineterikast toitu. Mida aktiivsem on koer seda rohkem toitaineid ta vajab, et tervena püsida. Toitumise juures tuleks jälgida, et see ei põhjustaks koeral rasvumist, pakuks piisavalt toitaineid liigeste normaalseks tööks ning sisaldaks naha ja karva tervise hoidmiseks vajalikke aineid – toitainete kohta saate lugeda lähemalt SIIT. Yarrah tootevalikust sobib Malamuudile kollase pakiga Orgaaniline kuivtoit kanaga, mis on saadaval 2kg, 4x2kg 15kg ja 2x15kg pakendis. Lisaks kuivtoidule on sobilik suurema pakendiga 820g orgaanilised konservid kanaga ja loomalihaga. Koera treenimiseks ja õpetamiseks sobib hästi väikeste loomalihatükkidega Yarrah minimaius koerale.

koeramaius

Eluiga

Umbes 12-16 aastat.

Järelkasv

Tavaliselt 4-10 kutsikat, keskmiselt 6 kutsikat.

Grooming

Alaska Malamuudil on tihe karvastik, mida peaks harjama kaks korda nädalas. See tõug ajab väga palju karva. Aluskarv tuleb salkudena ära kaks korda aastas. Koera pesemine ei ole üldjuhul vajalik, sest kasukas ajab mustuse ise maha (isepuhastuv). Kuivshampooniga puhastamine on aeg-ajalt soovituslik. Koer on ka ilma suurema hoolduseta puhas ja lõhnab hästi. 

Päritolu

Alaska malamuut on põhjapooluse kelgukoer, kes pärineb arktilisest hundist. Nimi pärineb Mahlemutsist, Alaska hõimust, kes kasvatas ja hooldas neid kauneid lumekoeri. Alaska Mahlemuit Eskimod kasutasid 2000–3000 aastat tagasi algselt neid koeri oma ainsa transpordiviisina. Nendel hämmastavatel koertel on jõudu ja vastupidavust ning tahet töötada. Nad ei vedanud mitte ainult kergeid kelke, vaid vedasid ka Arktika elanike jaoks suuri koormaid toite ja tarvikuid.

Malamuutide rakendid on osalenud paljudel polaarekspeditsioonidel, milleks on nad eriti vastupidavad oma visaduse, suunataju ja suurepärase lõhnataju tõttu. Nad on ilmunud unustamatute tegelastena Jack Londoni ja Rudyard Kiplingi lugudes. Malamuut läks koos admiral Byrdi ekspeditsioonidega lõunapoolusele. Alaska malamuut on suguluses arktiliste tõugudega nagu Siberi husky, Samojeed ja Ameerika Eskimote koertega.

Allikas: www.dogbreedinfo.com

Omanike kirjeldused, milline koer Alaska Malamuut on:

Sõbralik inimeste suhtes

Konkureeriv teiste koertega

Ohtlik väikestele loomadele – jahiinstinkt

Ajab palju karva

Vajab palju palju tähelepanu ja ei taha peremehest maha jääda

Omaniku / karja suhtes väga hooliv

Kavalad ja targad

Seiklushimulised

Nunnud

Tujukad ja kergesti solvuvad

Räägivad / uluvad vastu

Meeldib kaevata

Naudivad tohutult SÜGAMIST

Tõsiselt armas teraapialoom

Alaska malamuut 1 kuune kutsikas

]]>
https://loodusloom.ee/alaska-malamuut/feed/ 0 2254
Toiduagressioon – näpunäited koeraomanikule https://loodusloom.ee/toiduagressioon/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=toiduagressioon https://loodusloom.ee/toiduagressioon/#respond Wed, 27 May 2020 13:14:17 +0000 https://loodusloom.ee/?p=2208 Paljud koerad on toidu läheduses agressiivsed ja see võib olla väga keeruline probleem. Koer võib olla väga kaitsev toidukausi, mänguasjade ja ka omaniku tähelepanu osas.  Järgnevalt kirjutame kuidas sellise käitumisega võidelda. 

Kui Teie koer kaitseb agressiivselt oma toidukaussi, mänguasju või pesa – peate teadma, et koeral on harjumus oma vara kaitsta ning see võib hiljem esineda ka mitmetes teistsugustes olukordades. Probleem on tõsine, kui lähenete tema toidukausile ja mänguasjadele ning koer hakkab urisema, naksab või isegi hammustab. Koeraomanikuna peate sellise käitumise esinemise välistama ning võimalikult varakult koera käitumist korrigeerima. 

agressioon

Kuidas vältida agressiooni?

Probleem tekib sageli juba noores eas. Seetõttu on mõistlik probleemile tähelepanu pöörata siis, kui koer on alles kutsikas. Veenduge, et koer mõistaks varakult, et inimene ei ohusta tema toitu vaid on tema toitja. Samuti peab väiksena harjutama toitmist koos teiste loomadega, et ei tekiks liigset konkurentsi. Selleks lisage toidukaussi midagi eriti maitsvat alles siis, kui koer juba oma tavapärast toitu sööb. Teine variant on anda krõbinaid otse käest enne, kui panete need kaussi. See õpetab koerale, et käsi ei kujuta endast ohtu. 

Kuidas lahendada juba tekkinud agressiooni?

Vanema koera adopteerimisel võite avastada, et probleem on tugevalt sisse juurdunud. Õnneks on olemas viise, kuidas agressioonist toidu või muu omandi läheduses vabaneda. Pange oma koerale ette tühi toidunõu, täitke see toiduga ning julgustage koera maheda häälega seda toitu sööma. Korrake seda sammu näitamaks koerale, et teie käsi pole ohuks vaid pigem heade asjade pakkujaks. 

Kui Teie koer on liiga kaitsev oma mänguasjade või pesa suhtes, siis on hea lahendus õpetada talle “lase lahti” käsklust – nii õpib koer oma mänguasju jagama. “Lase lahti” käsklus nõuab mõne koera puhul väga kannatlikku õpetamist, sest koertele meeldib ka kui neid taga aetakse. Et koer käskluse kiiresti selgeks saaks tuleks alguses vahetada mänguasi väga maitsva maiuse vastu. Samuti aitab agressiooni vastu ka äratoomise mäng – nii õpib koer jagama, sest teab, et saab mänguasja tagasi, samas kui on võimalik see vahetada maiuse vastu.  

Nõuanded

Kui Te ei suuda ise koera toiduagressioonist lahti saada, siis tuleks kasutada koeratreeneri abi. Kutsikakool aitab hakkama saada ka teiste soovimatute käitumismustritega. Kõige olulisem on premeerida positiivset käitumist ning ignoreerida negatiivset käitumist. Kannatlikus aitab jõuda eduka tulemuseni!

Suurepärased maiused treenimiseks leiate ka Yarrah tootevalikust – soovitame väikest, kuid maitsvat maiust loomalihaga (97% orgaaniline loomaliha). Vaata lähemalt SIIT!

Allikasyarrah.com

]]>
https://loodusloom.ee/toiduagressioon/feed/ 0 2208
Miks kassid vajavad liha? https://loodusloom.ee/miks-kassid-vajavad-liha/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=miks-kassid-vajavad-liha https://loodusloom.ee/miks-kassid-vajavad-liha/#respond Mon, 11 May 2020 10:09:45 +0000 https://loodusloom.ee/?p=2157 Kassid on karnivoorid – see tähendab, et nad söövad põhitoiduna liha. Kõik kasslased vajavad loomseid valke, et püsida tervena. Järgnevalt selgitame, miks nad vajavad liha.

Liha: Jah või Ei

Konkreetselt eraldatakse karnivoorid ja herbivoorid: lihasööjad ja taimetoidulised. Inimesed, karud ja sead on omnivoorid, mis tähendab, et nad söövad kõike (nii taimi kui ka liha). Kuigi kassid ja koerad on mõlemad karnivoorid, ei tähenda see veel seda, et mõlemale sobib sama toit. On teaduslikult tõestatud, et koerad suudavad elada ka ainult taimset toitu tarbides. Nii mõnelgi koeral esineb tänapäeval liha suhtes allergia ning lahenduseks on taimne toit. Kassidele taimsest toidust ei piisa – nad on karnivoorid ning nende organism vajab ka liha. 

Kassidel on tavapärased karnivoori tunnused – ettepoole suunatud silmade asend aitab neil saaki paremini jahtida. Kassi keha on ehitatud jahipidamiseks – voolujooneline keha, kihvad, karnasaalhambad. Ka kodukassid on alati valmis saaki jahtima. 

kassid ja saak

Miks kass vajab liha?

Kindlasti tekib küsimus, et miks kassid vajavad liha, samas kui koerad suudavad liha tarbimata elada täisväärtuslikku elu. See on tingitud asjaolust, et kassid vajavad rohkem valke ja aminohappeid, kuna nende organism seedib neid kiiremini kui koertel. Tauriin on kassidele väga oluline aminohape. Seda leidub peamiselt valgurikastes loomsetes saadustes nagu liha, kala, koorikloomad, linnuliha, õllepärm, munad ja piimatooted. Koerad suudavad tauriini ise toota, kuid kasside keha seda ise ei tooda – see tähendab, et kassid peavad seda toidust saama. 

Tauriini defitsiit võib põhjustada tõsiseid terviseprobleeme, sealhulgas pimedaks jäämine ja südamepuudulikkus. Samuti on väga olulised A- ja B12-vitamiinid, mida leidub rohkelt loomsetes saadustes. Paljud soovitavad kassile anda toidulisandeid, mis sisaldavad tauriini, A- ja B12-vitamiini, kuid see ei ole hea mõte. Kassid peavad saama vajalikud toitained oma toidust ning toidulisandid ei asenda nende lihatarbimist. Toidulisandid võivad põhjustada vitamiinide ülekülluse ning sellel on kassi organismile omaette negatiivne mõju. 

kassid vajavad liha

Taimetoit

Mitmed lemmikloomatoidu kaubamärgid pakuvad valikus ka taimset toitu (VEGAN), mis sisaldab kõiki vajalikke toitaineid, sealhulgas lisatud tauriini ja vitamiine. Teadaolevalt on mitmeid kasse, kellele tundub seda tüüpi dieet sobivat. Taimset kassitoitu ei ole pikaajaliselt uuritud ning selle täielik ohutus ja sobivus ei ole teaduslikult tõestatud. Seetõttu pakub Yarrah taimetoitu hetkel vaid koertele. Uuringud kassi taimetoidu osas käivad, sest tänapäeval on palju kasse, kes söövad igapäevaselt taimetoitu ning nende tervist kontrollitakse igal aastal (tihe tervisekontroll on kassi taimetoitumise juures väga oluline). Praeguses uuringute järgus tunduvad taimetoitu söövad kassid väga terved.

taimetoit kassile

Milline toit valida?

On äärmiselt oluline, et valiksite kassile õige toidu lähtudes oma kassi vanusest. Igal eluetapil on veidi erinev toitainete vajadus. Kohandage oma kassi toitumine vastavalt tema eluetapile. Näiteks kassipoeg joob esimestel nädalatel ema piima. Pärast seda võite aeglaselt hakata tutvustama tahket toitu. Kassipojad vajavad palju valku ja rasva. Yarrah Teraviljavaba kassitoit sisaldab suurel hulgal valke ja rasvu, mistõttu on see kassipoegadele hästi sobiv. Oluline on ka krõbina suurus. 

kassitoit Yarrah

Täiskasvanud kassidele on erinevad sordid – tutvuge YARRAH valikuga SIIT! Vanemad kassid ei vaja tingimata erinevat toitu – kõige tähtsam on jälgida nende vajadusi. Vanemad kassid võivad muutuda vähem aktiivseks, nende ainevahetus kipub aeglustuma ja neil võivad tekkida probleemid hammastega. Seetõttu eelistavad vanemad kassid tihti märgtoitu – see on pehmem ja kergemini näritav kui krõbinad.   

Jälgige kindlasti Yarrah pakenditel olevat toitmise infot, et teaksite kui palju toitu oma kassile anda. Siis ei saa kass liiga palju toitaineid ega ka liiga vähe ning on terve ja liikuv. 

Loe rohkem orgaanilisest toidust ja Yarrah toidu koostisest nii kassile kui ka koerale: loodusloom.ee/kkk/

Yarrah on tootnud orgaanilist koera- ja kassitoitu aastast 1992. Mitte lihtsalt toidu pärast vaid ka teadliku püüdlusena liikuda positiivse muutuse suunas. Farmid, kust pärineb tooraine on personaalselt kontrollitud, et hoida lähedaseid suhteid ja järjepidevalt arendada orgaaniliste toodete kvaliteeti. Yarrah tooted ei sisalda peidetud koostisaineid ega keemilisi lisandeid, lihtsalt puhas orgaaniline toit koertele ja kassidele aastast 1992.

kassitoit YARRAH

Allikas: yarrah.com

]]>
https://loodusloom.ee/miks-kassid-vajavad-liha/feed/ 0 2157
Miks orgaaniline lemmikloomatoit? https://loodusloom.ee/miks-orgaaniline-lemmikloomatoit/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=miks-orgaaniline-lemmikloomatoit https://loodusloom.ee/miks-orgaaniline-lemmikloomatoit/#respond Fri, 01 May 2020 13:30:10 +0000 https://loodusloom.ee/?p=2098 Orgaaniline toit on tervislik Sinu lemmikule ja ühtlasi ka tervele keskkonnale. Alljärgnevalt räägime orgaanilisest lemmikloomatoidust ja mis on selle kasulikud omadused.

Mis on orgaaniline lemmikloomatoit?

Orgaanilised tooted on märgistatud kvaliteedimärgiga. Toodet saab kutsuda orgaaniliseks ainult juhul kui tootmisprotsess vastab juriidilistele ettekirjutustele. Näiteks ei tohi orgaaniline toode ega tootmisprotsess sisaldada kunstlike väetisi, kunstlike pestitsiide, sünteetilisi säilitus-, maitse-, värv- ja lõhnaineid. Tooted peavad vastama paljudele nõuetele ja Euroopa Liit jälgib nende reeglite täitmist väga rangelt. Yarrh koera- ja kassitoidud vastavad täielikult nendele nõuetele. Kui toode sisaldab mitut erinevat koostisosa siis on kõik kasvatatud ja aretatud orgaaniliselt. Taimed ja teraviljad on kasvatatud ilma kunstlike väetisteta ja loomad söövad orgaanilist toitu. 

Allergiate arv suureneb

Koerte ja kasside allergilisus on aastate jooksul kasvanud. Sellele ei ole konkreetset ja selget põhjust kuid arvatakse, et süüdi on aja jooksul muutunud toit ja keskkond. Tavaline lemmikloomatoit, mis ei ole toodetud orgaaniliselt sisaldab taimekaitsevahendite, pestitsiidide, antibiootikumide ja hormoonide jääke. Lisaks sellele kasutatakse tavalises tootmisprotsessis palju keemilisi maitsetugevdajaid, värvaineid ja lõhnaineid. See on ka tõenäoline põhjus, miks allergiliste koerte ja kasside hulk järjest kasvab.

Olid ajad kui kogu tarbitav toit oli orgaaniline ning parem oli ka loomade tervis. Moodsad ajad tagavad kasumlikuma ja efektiivsema toote kuid ei mõju looma tervisele alati hästi. Organism on harjunud varasema toiduga kuid uued ja kunstlikud ained tekitavad kohanemisprobleeme. Orgaanilised toidud ei sisalda ülaltoodud kunstlike komponente, mis tähendab, et Sinu lemmikloom saab puhast ja tervislikku toitu. 

lemmikloomatoit yarrah

Parem elu

Orgaaniline lemmikloomatoit ei ole parem ainult sinu lemmikule vaid ka kõikide loomade üldisele heaolule. Yarrah kasutab toodetes lihaks orgaanilisi loomi, kes on saanud elada õnnelikuma, pikema ja parema elu. Kassi- ja koeratoidud on selle tunnustuseks saanud Beter Leven kvaliteedimärgi maksimaalse kolme tärniga. Beter Leven märk tähendab, et farmid, kust tooraine pärineb kohtlevad loomi austusega ja annavad neile piisavalt ruumi ja vabadust, et elu nautida. Ka Yarrah lemmikloomatoitudes kasutatav kala on saanud MSC kvaliteedimärgi, mis tähendab, et kala on püütud jätkusuutlikult – viisil, mis säilitab kalade elukeskkonna ja liigirohkuse.

Loe lähemalt Yarrah koeratoidust ja kassitoidust meie lehelt www.loodusloom.ee

Pane käpp orgaanilisele!

Loe Euroopa Liidu mahepõllumajanduse kohta!

Allikas: yarrah.com 

]]>
https://loodusloom.ee/miks-orgaaniline-lemmikloomatoit/feed/ 0 2098
Mis jalgratas on FATBIKE ja kellele see sobib? https://loodusloom.ee/mis-jalgratas-on-fatbike-ja-kellele-see-sobib/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=mis-jalgratas-on-fatbike-ja-kellele-see-sobib https://loodusloom.ee/mis-jalgratas-on-fatbike-ja-kellele-see-sobib/#respond Tue, 28 Apr 2020 11:30:44 +0000 https://loodusloom.ee/?p=1826 FATBIKE (rasvaratas) on maastikuratas, mille rehvid on spetsiaalselt ette nähtud kasutamiseks pehmetel ja ebatasastel pindadel. Suuremõõtmelised rehvid ja vastupidav konstruktsioon muudavad FATBIKE’id ideaalseks kaaslaseks mudas, liival ja lumel sõitmiseks.

Inimesed otsivad endale hobisid ja paljud soovivad aega veeta liikudes – rattasõit on üks võimalus. Jalgrattad on meiega olnud pikalt, esimene tänapäevane ratas leiutati 1839. aastal. Viimasel ajal on levinud uute ideede kohta ütlus „ära leiuta jalgratast“, mis ei ole sugugi paika pidanud. Jalgratast on võimalik uuesti leiutada – hea näide sellest on FATBIKE. Kui need esmakordselt turule toodi, võtsid mõned inimesed neid uudishimust omaks, samas kui mõned vaatasid neid justkui võõraid objekte.

Mõni aeg ja proovisõit hiljem on rasvaratas saanud äärmiselt populaarseks ning paljude inimeste ainsaks jalgrattaks. Sellegipoolest on paljud FATBIKE’i suhtes vastumeelsed, kuna nendega on asfaldil veidi raskem sõita. Rohke väntamine on küll hea trenn kuid suvine asfalt pole selle jalgratta eelistatuim keskkond. FATBIKE on loodud konarlike teede ja looduse keskele. 

Kas FATBIKE on Teie jaoks? See sõltub Teie sõidueelistustest. Alljärgnevalt toome mõned põhjused, miks peaksite kaaluma FATBIKE’i ostmist.

megamo fatbike

Suudab sõita sinna kuhu tavaline jalgratas vabatahtlikult ei lähe

FATBIKE jalgrattad on ratturitele eriti meeldivad, sest lubavad liikuda väljas iga ilmaga. Suured rattad tagavad parema haarduvuse ja veojõu kõige problemaatilisemal maastikul. Sõltumata sellest, kas on märg, kivine, porine, liivane või lumine – need jalgrattad viivad teid ükskõik kuhu.

Jah, see sõidab isegi lumel – mugavalt ja turvaliselt. Lumel sõitmiseks peab rehvides olema lihtsalt vähem õhku. Rasvaratas kaotab ka pehme liiva hirmu, sest liugleb sellest üle olukorras, kus tavalise rattaga võiks kergesti kukkuda. Märjad pinnad, kivid ja pori ei ole enam mingi takistus. Jalgratas, mis lubab avastada ka kõige kaugemad metsarajad.

Stabiilsus, mida teised jalgrattad ei paku

Eriti laiad rehvid tagavad ka suurepärase stabiilsuse. Suur tuul ei ohusta enam – FATBIKE on stabiilne ja juhitav ka tugeva külgtuule korral. Libedatel pindadel liikumine on sujuv ja ümberkukkumise oht minimaalne. Pidurdamine on efektiivsem ja kiirem. Ehkki suured rattad ja raam teevad FATBIKE’i võrreldes tavalise rattaga veidi raskemaks on see positiivne liikudes ekstreemsetel radadel. Tänu stabiilsele sõidule sobib rasvaratas hästi ka koeraga jalutamiseks. Võite vastava varustuse abil oma koera rakendada jalgratta ette ning lasta tal kaasa joosta ning võimekuse korral ka ennast vedada. Koera hoo pidurdamine on lihtne! Isegi kui koer tõmbab rattasõidu ajal ühele küljele, ei kaota te koheselt tasakaalu. 

Pehme sõit ilma amordita

FATBIKE’i rehve ei pea väga täis pumpama, kuna need tagavad kõrgema mugavusstandardi just madalama rehvirõhu korral. Rehvis võib olla rõhku 15psi (1bar) või 10psi (0,7bar’i) või isegi vähem. Rasvaratas ei ole varustatud amortidega. Tänu pehmetele rehvidele ei vaja nad lisavedrustust – pehmed, elastsed rehvid summutavad ebatasasusi ja muudavad sõidu mugavaks. 

Lihtne ja soodne hooldus

FATBIKE on oma ehituselt palju lihtsam ja töökindlam kui teised kaasaegsed jalgrattad. Juba amortide puudumine säästab hooldamise ja võimalike probleemide tekkimisest. Sellel maastikurattal ei ole palju osasid, mis võiksid sõidu ajal viga saada nii, et need tuleks välja vahetada. Kuigi FATBIKE’i hind on veidi krõbedam, ei pea te muretsema selle pideva hooldamise pärast. 

Rohke treening

See, et FATBIKE on ideaalne lumel või pehmel pinnasel sõitmiseks, ei tähenda, et nendega sõitmine oleks pingutuseta. Paljudel suurte rehvidega jalgratastel on ainult üks käik ja edasiliikumiseks on vaja palju lihasjõudu. MEGAMO FAT TANK rattal ja paljudel teistel on siiski 24 käiku ning nende abil liikumine ka tunduvalt meeldivam. FATBIKE’i ostes jälgige kindlasti käikude arvu. Sellegipoolest võite kindel olla, et saate treeningu, mida otsisite nii ala- kui ülakeha jaoks.

fatbike metsateel

Uus viis lõbutsemiseks ja treeninguks  

Rehvide tõhus vedrustus aitab sõitjatel uurida lähemalt kohalikke alasid, kus võivad sõita ainult laiema rehviga rattad. Sõida vabalt Eesti rabade puidust radadel, kus tavaline kitsas rehv kahe laua vahele vajub. Liigu muretult künklikul männimetsa rajal, kus maas lebavad oksad ja puujuured Sind enam ei sega. Pehme liiv teekonna keskel ei sunni enam jalgratast käe kõrval lükkama. Rasvaratas on jalgratas, mida ei pea talveks keldrisse, kuuri või garaažinurka ära peitma – saad sellega tiirule minna ka siis kui lumi on maas. 

Tahad koera jalutada ja jooksutada – laiad rehvid lubavad seda teha kindlalt ja turvaliselt. Hangi vajalik veoliin ja veoliini hoidik ning liigute muretult mõõda metsarada. 

Rasvaratta koomilised proportsioonid panevad sõitja silma paistma. Alles sellise rattaga sõitmine on viis mõista, miks kõik sellest räägivad. FATBIKE jalgrattasõit ei seisne ainult kiiruses vaid sellega saab õues aeglases ja mugavas tempos sõitu NAUTIDA! Mõistad, et oluline on teekond, mitte sihtkoht. 

LoodusLoom soovitab ja müüb mõistliku hinnaga Fatbike’i, mis on toodetud Hispaanias. Kasutame seda ise Alaska Malamuutide’ga jalutades ja treenides. Vaata toote kohta lähemalt:

Allikad: singletrackworld.com ; icebike.org

]]>
https://loodusloom.ee/mis-jalgratas-on-fatbike-ja-kellele-see-sobib/feed/ 0 1826
Märgtoit või kuivtoit? https://loodusloom.ee/margtoit-voi-kuivtoit/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=margtoit-voi-kuivtoit https://loodusloom.ee/margtoit-voi-kuivtoit/#respond Mon, 20 Apr 2020 09:26:10 +0000 https://loodusloom.ee/?p=1765 Kui me tahame panustada parema maailma loomisesse, siis peaksima ka oma lemmikloomade elu jätkusuutlikuna hoidma. Kas teadsid, et nende toit mõjutab lemmikloomade ökoloogilist jalajälge? Kumb on keskkonnasõbralikum: kas märgtoit või kuivtoit (krõbinad)? 

Lemmikloomade jätkusuutlik elu

Inimesed on järjest enam hakanud mõtlema keskkonnale ja selle kaitsmisele – sealhulgas prügi sorteerimisele ja jätkusuutlike toodete ostmisele. Aga miks piirata oma tarbimist ja käitumist ainult endale ostetavate toodetega kui on võimalik laiendada seda ka oma lemmikloomaga seonduvale? Hoides nende jätkusuutlikust võimaldab vähendada ühtlasi ka lemmikloomade ökoloogilist jalajälge. 

 Lemmikloomale saab anda märgtoitu ja kuivtoitu -mõlemad toidud on täisväärtuslikud ning sisaldavad lemmikule eluks vajalikke toitaineid. Need kaks toidutüüpi erinevad selle poolest kuidas nad mõjutavad keskkonda. Hollandi avaliku teabe organisatsioon ‘Milieu Centraal’ soovitab kuivtoitu kahel põhjusel: 

Kuivtoidu tootmine kahjustab keskkonda vähem ning selle säilivusaeg on pikem – see tähendab, et toit säilib riiulis kauem ja tõenäoliselt satub nii vähem toitu prügi hulka. 

krõbinad väiksele koerale

Kui toidate lemmikut märgtoiduga, andke väiksemaid portsioneid, et vältida raiskamist ning säilitage avatud konserve külmkapis. Katke lahtine konserv kinni, et veenduda toidu pikemas säilimises. 

märgtoit

Nipp: märgtoit sisaldab rohkem niiskust kui kuivtoit. Veendu, et Sinu koer või kass jooks piisavalt vett. Kuivtoitu andes peab puhas vesi olema alati loomale saadaval. Märgtoitu soovitame anda kui teie lemmik ei joo piisavalt vett.

Lisaks

Lisaks märgtoidu ja kuivtoidu vahel valimisele on toidu kvaliteeti arvestades veel olulisi asju. Näiteks: 

Kvaliteedimärgid – Täpselt nagu inimese toidud, kvalifitseeruvad ka lemmikloomatoidud kvaliteedimärkidele. Yarrah kasutab toodetes ainult orgaanilisi koostisaineid, Parema Elu märgiga orgaanilist liha, ja MSC sertifikaadiga kala. Lemmikloomatoidu kvaliteedimärkidele tähelepanu pööramine võimaldab teha teadlikuid valikuid. Yarrah lemmikloomatoitu ei testita laboriloomade peal.  

lemmikloomatoidu kvaliteedimärgid

Liha tüüp –  lemmikloomatoiduks sobib nii jääkliha kui ka lihaseliha. Lihasliha tarvitavad toiduks inimesed samas kui jääkliha on inimese toiduks vähem sobiv ning kuulub jääkide hulka. Yarrah kasutab jääkliha ja loomseid saadusi, mis sobivad lemmikloomatoiduks, et vähendada ebavajalikku loomade tapmist ja jääkide tekkimist. Lisaks sellele sisaldab jääkliha ja organid palju lemmikloomale vajalikke toitaineid. 

Nipp: Mõned koeraomanikud tahavad oma lemmikule pakkuda vegan toitumist. Selle põhjuseks võib olla moraalne kaalutlemine või koera allergia loomsele valgule. Yarrah pakub VEGAN toitu koertele aga mitte kassidele – kassid on kiskjad ning vajavad liha. Yarrah uurib võimalusi vegan kassitoidu turule toomiseks, kuid seniks leiate lihaga kassitoidud SIIT!

kass kes sööb Yarrah orgaanilist toitu

Allikas: yarrah.com

]]>
https://loodusloom.ee/margtoit-voi-kuivtoit/feed/ 0 1765
Mida teha kasutatud kassiliivaga? https://loodusloom.ee/mida-teha-kasutatud-kassiliivaga/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=mida-teha-kasutatud-kassiliivaga https://loodusloom.ee/mida-teha-kasutatud-kassiliivaga/#respond Mon, 13 Apr 2020 09:28:11 +0000 https://loodusloom.ee/?p=1749 Kassi omamine tähendab ühtlasi ka liivakasti omamist. Aga mida teha kasutatud kassiliivaga? See sõltub eelkõige liiva tüübist ja kvaliteedist. Kõik müügil olevad liivad ei ole samade omadustega ega võrdselt keskkonnasõbralikud.

Keskmine kass kasutab umbes 75kg liiva igal aastal. Mida teha kogu selle kasutatud liivaga? See sõltub kassiliiva tüübist. Alati ei ole 100% arusaadav, kas liiv on komposteeritav. Näiteks toode, mis on tehtud taaskasutatud paberist võib sisaldada mürgist tinti või muid mürgiseid aineid. Paberil põhinevad liivad ei sobi hiljem kompostiks ega ka paberjäätmete hulka. Kui tootele on märgitud, et see on komposteeritav, nagu Yarrah kassiliiv, võib kasutatud liiva segada aiamullaga (parandamaks mulla kvaliteeti). Soovitatav on kõigepealt kassi väljaheited eemaldada kuna need ei aita kaasa mulla kvaliteedile. Orgaanilist päritolu liiv, mis on tootja poolt komposteeritavaks tunnistatud sobib kõikides komposterites kasutamiseks.   

Mõned kassiliiva tootjad lubavad toodet ka wc-potist alla lasta. NB! Seda võib siiski teha ainult juhul kui tootja pakendil nii ütleb. Lugeda tuleb täpseid juhiseid. Üldjuhul on WC-potist allalastav kogus väga piiratud, et ei tekiks ummistusi. Yarrah kassi(savi)liiva ei tohi wc-potist alla lasta.

Klombistuv

Esiteks eristame kahte erinevat liiva: klombistuv ja mitte-klombistuv (sama mis paakuv ja mittepaakuv). Klombistuv tähendab, et kassiliiv seob end uriini ja väljaheidete külge ning liivakasti on kergem puhastada. Tänu klompide väljasõelumisele jätkub liiva kauemaks – selle tõttu on klombistuv toode ka klientide poolt eelistatud. 

Keskkonnasõbralik

Teine erinevus on kassiliivade materjal. Mõned liivad on tehtud taastuvatest loodusvaradest teised aga fossiilsetest materjalidest. Üldiselt öeldes, taastuvad loodusvarad pakuvad keskkonnasõbralikku ja jätkusuutlikku valikut – näiteks puidulaastudest kassiliiv. Toode, mis on tehtud silikageelist (tooraine Hiinast) on tuntud kui kõige keskkonnakahjulikum kassiliiv. Silikageelist kassiliiv kahjustab keskkonda eelkõige transpordi ja tootmisel kasutatava kivisöe tõttu. See kehtib Hiina päritolu silikageeli kohta, kuid kahjuks ei ole alati avaldatud ja selge, millisest riigist tooraine pärineb. 

Orgaaniline

Orgaaniline kassiliiv, mida Yarrah pakub on tehtud 100% orgaanilisest savist. Kasutatud savi on ülimalt imav ja hästi klombistuv. See teeb liivakasti väljaheidetest sõelumise väga lihtsaks ning liiva jätkub kauemaks. Yarrah kassiliiv sisaldab orgaanilisi õlisid, et halbade lõhnade levik oleks minimaalne. Toote koostisesse ei ole lisatud kemikaale. Samuti on kõik koostisosad – savi, õlid, rasvad ja mineraalid – pärit orgaanilistest, kontrollitud allikatest – see piirab keskkonnale kahjulikku mõju nii palju kui võimalik. Lisaks eelnevale on Yarrah toode tolmuvaba ja lihtsasti kasutatav. 

Liivakast

Kui võtate kassi või lisaks uue kassi oma majapidamisse, siis peate ostma ka uue (lisa) liivakasti. Soovituslik on osta igale kassile eraldi liivakast, kuid kõige parem lahendus oleks kolm liivakasti kahe kassi kohta (see väldib kasside konflikte ja solvumist – kassidele meeldib pissida ühte ja kakada teise kohta). Kui ruumipuudus kolme liivakasti ei võimalda, siis on kahest liivakastist küllalt. Kassid harjuvad sellega ära, kuid alguses võib olla probleeme liivakasti jagamisega.

Loe rohkem Yarrah kassisavi kohta ja vaata videot SIIT!

Allikas: yarrah.com

kassiliiv haiseb
]]>
https://loodusloom.ee/mida-teha-kasutatud-kassiliivaga/feed/ 0 1749