LoodusLoom https://loodusloom.ee TASUTA TRANSPORT PAKIAUTOMAATI ALATES 49€! Wed, 27 May 2020 13:14:27 +0000 et hourly 1 https://wordpress.org/?v=5.4.2 https://i2.wp.com/loodusloom.ee/wp-content/uploads/2019/05/cropped-61525423_1648399408638504_5333678804093108224_n.png?fit=32%2C32&ssl=1 LoodusLoom https://loodusloom.ee 32 32 163850388 Toiduagressioon – näpunäited koeraomanikule https://loodusloom.ee/toiduagressioon/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=toiduagressioon https://loodusloom.ee/toiduagressioon/#respond Wed, 27 May 2020 13:14:17 +0000 https://loodusloom.ee/?p=2208 Paljud koerad on toidu läheduses agressiivsed ja see võib olla väga keeruline probleem. Koer võib olla väga kaitsev toidukausi, mänguasjade ja ka omaniku tähelepanu osas.  Järgnevalt kirjutame kuidas sellise käitumisega võidelda. 

Kui Teie koer kaitseb agressiivselt oma toidukaussi, mänguasju või pesa – peate teadma, et koeral on harjumus oma vara kaitsta ning see võib hiljem esineda ka mitmetes teistsugustes olukordades. Probleem on tõsine, kui lähenete tema toidukausile ja mänguasjadele ning koer hakkab urisema, naksab või isegi hammustab. Koeraomanikuna peate sellise käitumise esinemise välistama ning võimalikult varakult koera käitumist korrigeerima. 

agressioon

Kuidas vältida agressiooni?

Probleem tekib sageli juba noores eas. Seetõttu on mõistlik probleemile tähelepanu pöörata siis, kui koer on alles kutsikas. Veenduge, et koer mõistaks varakult, et inimene ei ohusta tema toitu vaid on tema toitja. Samuti peab väiksena harjutama toitmist koos teiste loomadega, et ei tekiks liigset konkurentsi. Selleks lisage toidukaussi midagi eriti maitsvat alles siis, kui koer juba oma tavapärast toitu sööb. Teine variant on anda krõbinaid otse käest enne, kui panete need kaussi. See õpetab koerale, et käsi ei kujuta endast ohtu. 

Kuidas lahendada juba tekkinud agressiooni?

Vanema koera adopteerimisel võite avastada, et probleem on tugevalt sisse juurdunud. Õnneks on olemas viise, kuidas agressioonist toidu või muu omandi läheduses vabaneda. Pange oma koerale ette tühi toidunõu, täitke see toiduga ning julgustage koera maheda häälega seda toitu sööma. Korrake seda sammu näitamaks koerale, et teie käsi pole ohuks vaid pigem heade asjade pakkujaks. 

Kui Teie koer on liiga kaitsev oma mänguasjade või pesa suhtes, siis on hea lahendus õpetada talle “lase lahti” käsklust – nii õpib koer oma mänguasju jagama. “Lase lahti” käsklus nõuab mõne koera puhul väga kannatlikku õpetamist, sest koertele meeldib ka kui neid taga aetakse. Et koer käskluse kiiresti selgeks saaks tuleks alguses vahetada mänguasi väga maitsva maiuse vastu. Samuti aitab agressiooni vastu ka äratoomise mäng – nii õpib koer jagama, sest teab, et saab mänguasja tagasi, samas kui on võimalik see vahetada maiuse vastu.  

Nõuanded

Kui Te ei suuda ise koera toiduagressioonist lahti saada, siis tuleks kasutada koeratreeneri abi. Kutsikakool aitab hakkama saada ka teiste soovimatute käitumismustritega. Kõige olulisem on premeerida positiivset käitumist ning ignoreerida negatiivset käitumist. Kannatlikus aitab jõuda eduka tulemuseni!

Suurepärased maiused treenimiseks leiate ka Yarrah tootevalikust – soovitame väikest, kuid maitsvat maiust loomalihaga (97% orgaaniline loomaliha). Vaata lähemalt SIIT!

Allikasyarrah.com

]]>
https://loodusloom.ee/toiduagressioon/feed/ 0 2208
Miks kassid vajavad liha? https://loodusloom.ee/miks-kassid-vajavad-liha/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=miks-kassid-vajavad-liha https://loodusloom.ee/miks-kassid-vajavad-liha/#respond Mon, 11 May 2020 10:09:45 +0000 https://loodusloom.ee/?p=2157 Kassid on karnivoorid – see tähendab, et nad söövad põhitoiduna liha. Kõik kasslased vajavad loomseid valke, et püsida tervena. Järgnevalt selgitame, miks nad vajavad liha.

Liha: Jah või Ei

Konkreetselt eraldatakse karnivoorid ja herbivoorid: lihasööjad ja taimetoidulised. Inimesed, karud ja sead on omnivoorid, mis tähendab, et nad söövad kõike (nii taimi kui ka liha). Kuigi kassid ja koerad on mõlemad karnivoorid, ei tähenda see veel seda, et mõlemale sobib sama toit. On teaduslikult tõestatud, et koerad suudavad elada ka ainult taimset toitu tarbides. Nii mõnelgi koeral esineb tänapäeval liha suhtes allergia ning lahenduseks on taimne toit. Kassidele taimsest toidust ei piisa – nad on karnivoorid ning nende organism vajab ka liha. 

Kassidel on tavapärased karnivoori tunnused – ettepoole suunatud silmade asend aitab neil saaki paremini jahtida. Kassi keha on ehitatud jahipidamiseks – voolujooneline keha, kihvad, karnasaalhambad. Ka kodukassid on alati valmis saaki jahtima. 

kassid ja saak

Miks kass vajab liha?

Kindlasti tekib küsimus, et miks kassid vajavad liha, samas kui koerad suudavad liha tarbimata elada täisväärtuslikku elu. See on tingitud asjaolust, et kassid vajavad rohkem valke ja aminohappeid, kuna nende organism seedib neid kiiremini kui koertel. Tauriin on kassidele väga oluline aminohape. Seda leidub peamiselt valgurikastes loomsetes saadustes nagu liha, kala, koorikloomad, linnuliha, õllepärm, munad ja piimatooted. Koerad suudavad tauriini ise toota, kuid kasside keha seda ise ei tooda – see tähendab, et kassid peavad seda toidust saama. 

Tauriini defitsiit võib põhjustada tõsiseid terviseprobleeme, sealhulgas pimedaks jäämine ja südamepuudulikkus. Samuti on väga olulised A- ja B12-vitamiinid, mida leidub rohkelt loomsetes saadustes. Paljud soovitavad kassile anda toidulisandeid, mis sisaldavad tauriini, A- ja B12-vitamiini, kuid see ei ole hea mõte. Kassid peavad saama vajalikud toitained oma toidust ning toidulisandid ei asenda nende lihatarbimist. Toidulisandid võivad põhjustada vitamiinide ülekülluse ning sellel on kassi organismile omaette negatiivne mõju. 

kassid vajavad liha

Taimetoit

Mitmed lemmikloomatoidu kaubamärgid pakuvad valikus ka taimset toitu (VEGAN), mis sisaldab kõiki vajalikke toitaineid, sealhulgas lisatud tauriini ja vitamiine. Teadaolevalt on mitmeid kasse, kellele tundub seda tüüpi dieet sobivat. Taimset kassitoitu ei ole pikaajaliselt uuritud ning selle täielik ohutus ja sobivus ei ole teaduslikult tõestatud. Seetõttu pakub Yarrah taimetoitu hetkel vaid koertele. Uuringud kassi taimetoidu osas käivad, sest tänapäeval on palju kasse, kes söövad igapäevaselt taimetoitu ning nende tervist kontrollitakse igal aastal (tihe tervisekontroll on kassi taimetoitumise juures väga oluline). Praeguses uuringute järgus tunduvad taimetoitu söövad kassid väga terved.

taimetoit kassile

Milline toit valida?

On äärmiselt oluline, et valiksite kassile õige toidu lähtudes oma kassi vanusest. Igal eluetapil on veidi erinev toitainete vajadus. Kohandage oma kassi toitumine vastavalt tema eluetapile. Näiteks kassipoeg joob esimestel nädalatel ema piima. Pärast seda võite aeglaselt hakata tutvustama tahket toitu. Kassipojad vajavad palju valku ja rasva. Yarrah Teraviljavaba kassitoit sisaldab suurel hulgal valke ja rasvu, mistõttu on see kassipoegadele hästi sobiv. Oluline on ka krõbina suurus. 

kassitoit Yarrah

Täiskasvanud kassidele on erinevad sordid – tutvuge YARRAH valikuga SIIT! Vanemad kassid ei vaja tingimata erinevat toitu – kõige tähtsam on jälgida nende vajadusi. Vanemad kassid võivad muutuda vähem aktiivseks, nende ainevahetus kipub aeglustuma ja neil võivad tekkida probleemid hammastega. Seetõttu eelistavad vanemad kassid tihti märgtoitu – see on pehmem ja kergemini näritav kui krõbinad.   

Jälgige kindlasti Yarrah pakenditel olevat toitmise infot, et teaksite kui palju toitu oma kassile anda. Siis ei saa kass liiga palju toitaineid ega ka liiga vähe ning on terve ja liikuv. 

Loe rohkem orgaanilisest toidust ja Yarrah toidu koostisest nii kassile kui ka koerale: loodusloom.ee/kkk/

Yarrah on tootnud orgaanilist koera- ja kassitoitu aastast 1992. Mitte lihtsalt toidu pärast vaid ka teadliku püüdlusena liikuda positiivse muutuse suunas. Farmid, kust pärineb tooraine on personaalselt kontrollitud, et hoida lähedaseid suhteid ja järjepidevalt arendada orgaaniliste toodete kvaliteeti. Yarrah tooted ei sisalda peidetud koostisaineid ega keemilisi lisandeid, lihtsalt puhas orgaaniline toit koertele ja kassidele aastast 1992.

kassitoit YARRAH

Allikas: yarrah.com

]]>
https://loodusloom.ee/miks-kassid-vajavad-liha/feed/ 0 2157
Miks orgaaniline lemmikloomatoit? https://loodusloom.ee/miks-orgaaniline-lemmikloomatoit/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=miks-orgaaniline-lemmikloomatoit https://loodusloom.ee/miks-orgaaniline-lemmikloomatoit/#respond Fri, 01 May 2020 13:30:10 +0000 https://loodusloom.ee/?p=2098 Orgaaniline toit on tervislik Sinu lemmikule ja ühtlasi ka tervele keskkonnale. Alljärgnevalt räägime orgaanilisest lemmikloomatoidust ja mis on selle kasulikud omadused.

Mis on orgaaniline lemmikloomatoit?

Orgaanilised tooted on märgistatud kvaliteedimärgiga. Toodet saab kutsuda orgaaniliseks ainult juhul kui tootmisprotsess vastab juriidilistele ettekirjutustele. Näiteks ei tohi orgaaniline toode ega tootmisprotsess sisaldada kunstlike väetisi, kunstlike pestitsiide, sünteetilisi säilitus-, maitse-, värv- ja lõhnaineid. Tooted peavad vastama paljudele nõuetele ja Euroopa Liit jälgib nende reeglite täitmist väga rangelt. Yarrh koera- ja kassitoidud vastavad täielikult nendele nõuetele. Kui toode sisaldab mitut erinevat koostisosa siis on kõik kasvatatud ja aretatud orgaaniliselt. Taimed ja teraviljad on kasvatatud ilma kunstlike väetisteta ja loomad söövad orgaanilist toitu. 

Allergiate arv suureneb

Koerte ja kasside allergilisus on aastate jooksul kasvanud. Sellele ei ole konkreetset ja selget põhjust kuid arvatakse, et süüdi on aja jooksul muutunud toit ja keskkond. Tavaline lemmikloomatoit, mis ei ole toodetud orgaaniliselt sisaldab taimekaitsevahendite, pestitsiidide, antibiootikumide ja hormoonide jääke. Lisaks sellele kasutatakse tavalises tootmisprotsessis palju keemilisi maitsetugevdajaid, värvaineid ja lõhnaineid. See on ka tõenäoline põhjus, miks allergiliste koerte ja kasside hulk järjest kasvab.

Olid ajad kui kogu tarbitav toit oli orgaaniline ning parem oli ka loomade tervis. Moodsad ajad tagavad kasumlikuma ja efektiivsema toote kuid ei mõju looma tervisele alati hästi. Organism on harjunud varasema toiduga kuid uued ja kunstlikud ained tekitavad kohanemisprobleeme. Orgaanilised toidud ei sisalda ülaltoodud kunstlike komponente, mis tähendab, et Sinu lemmikloom saab puhast ja tervislikku toitu. 

lemmikloomatoit yarrah

Parem elu

Orgaaniline lemmikloomatoit ei ole parem ainult sinu lemmikule vaid ka kõikide loomade üldisele heaolule. Yarrah kasutab toodetes lihaks orgaanilisi loomi, kes on saanud elada õnnelikuma, pikema ja parema elu. Kassi- ja koeratoidud on selle tunnustuseks saanud Beter Leven kvaliteedimärgi maksimaalse kolme tärniga. Beter Leven märk tähendab, et farmid, kust tooraine pärineb kohtlevad loomi austusega ja annavad neile piisavalt ruumi ja vabadust, et elu nautida. Ka Yarrah lemmikloomatoitudes kasutatav kala on saanud MSC kvaliteedimärgi, mis tähendab, et kala on püütud jätkusuutlikult – viisil, mis säilitab kalade elukeskkonna ja liigirohkuse.

Loe lähemalt Yarrah koeratoidust ja kassitoidust meie lehelt www.loodusloom.ee

Pane käpp orgaanilisele!

Loe Euroopa Liidu mahepõllumajanduse kohta!

Allikas: yarrah.com 

]]>
https://loodusloom.ee/miks-orgaaniline-lemmikloomatoit/feed/ 0 2098
Mis jalgratas on FATBIKE ja kellele see sobib? https://loodusloom.ee/mis-jalgratas-on-fatbike-ja-kellele-see-sobib/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=mis-jalgratas-on-fatbike-ja-kellele-see-sobib https://loodusloom.ee/mis-jalgratas-on-fatbike-ja-kellele-see-sobib/#respond Tue, 28 Apr 2020 11:30:44 +0000 https://loodusloom.ee/?p=1826 FATBIKE (rasvaratas) on maastikuratas, mille rehvid on spetsiaalselt ette nähtud kasutamiseks pehmetel ja ebatasastel pindadel. Suuremõõtmelised rehvid ja vastupidav konstruktsioon muudavad FATBIKE’id ideaalseks kaaslaseks mudas, liival ja lumel sõitmiseks.

Inimesed otsivad endale hobisid ja paljud soovivad aega veeta liikudes – rattasõit on üks võimalus. Jalgrattad on meiega olnud pikalt, esimene tänapäevane ratas leiutati 1839. aastal. Viimasel ajal on levinud uute ideede kohta ütlus „ära leiuta jalgratast“, mis ei ole sugugi paika pidanud. Jalgratast on võimalik uuesti leiutada – hea näide sellest on FATBIKE. Kui need esmakordselt turule toodi, võtsid mõned inimesed neid uudishimust omaks, samas kui mõned vaatasid neid justkui võõraid objekte.

Mõni aeg ja proovisõit hiljem on rasvaratas saanud äärmiselt populaarseks ning paljude inimeste ainsaks jalgrattaks. Sellegipoolest on paljud FATBIKE’i suhtes vastumeelsed, kuna nendega on asfaldil veidi raskem sõita. Rohke väntamine on küll hea trenn kuid suvine asfalt pole selle jalgratta eelistatuim keskkond. FATBIKE on loodud konarlike teede ja looduse keskele. 

Kas FATBIKE on Teie jaoks? See sõltub Teie sõidueelistustest. Alljärgnevalt toome mõned põhjused, miks peaksite kaaluma FATBIKE’i ostmist.

megamo fatbike

Suudab sõita sinna kuhu tavaline jalgratas vabatahtlikult ei lähe

FATBIKE jalgrattad on ratturitele eriti meeldivad, sest lubavad liikuda väljas iga ilmaga. Suured rattad tagavad parema haarduvuse ja veojõu kõige problemaatilisemal maastikul. Sõltumata sellest, kas on märg, kivine, porine, liivane või lumine – need jalgrattad viivad teid ükskõik kuhu.

Jah, see sõidab isegi lumel – mugavalt ja turvaliselt. Lumel sõitmiseks peab rehvides olema lihtsalt vähem õhku. Rasvaratas kaotab ka pehme liiva hirmu, sest liugleb sellest üle olukorras, kus tavalise rattaga võiks kergesti kukkuda. Märjad pinnad, kivid ja pori ei ole enam mingi takistus. Jalgratas, mis lubab avastada ka kõige kaugemad metsarajad.

Stabiilsus, mida teised jalgrattad ei paku

Eriti laiad rehvid tagavad ka suurepärase stabiilsuse. Suur tuul ei ohusta enam – FATBIKE on stabiilne ja juhitav ka tugeva külgtuule korral. Libedatel pindadel liikumine on sujuv ja ümberkukkumise oht minimaalne. Pidurdamine on efektiivsem ja kiirem. Ehkki suured rattad ja raam teevad FATBIKE’i võrreldes tavalise rattaga veidi raskemaks on see positiivne liikudes ekstreemsetel radadel. Tänu stabiilsele sõidule sobib rasvaratas hästi ka koeraga jalutamiseks. Võite vastava varustuse abil oma koera rakendada jalgratta ette ning lasta tal kaasa joosta ning võimekuse korral ka ennast vedada. Koera hoo pidurdamine on lihtne! Isegi kui koer tõmbab rattasõidu ajal ühele küljele, ei kaota te koheselt tasakaalu. 

Pehme sõit ilma amordita

FATBIKE’i rehve ei pea väga täis pumpama, kuna need tagavad kõrgema mugavusstandardi just madalama rehvirõhu korral. Rehvis võib olla rõhku 15psi (1bar) või 10psi (0,7bar’i) või isegi vähem. Rasvaratas ei ole varustatud amortidega. Tänu pehmetele rehvidele ei vaja nad lisavedrustust – pehmed, elastsed rehvid summutavad ebatasasusi ja muudavad sõidu mugavaks. 

Lihtne ja soodne hooldus

FATBIKE on oma ehituselt palju lihtsam ja töökindlam kui teised kaasaegsed jalgrattad. Juba amortide puudumine säästab hooldamise ja võimalike probleemide tekkimisest. Sellel maastikurattal ei ole palju osasid, mis võiksid sõidu ajal viga saada nii, et need tuleks välja vahetada. Kuigi FATBIKE’i hind on veidi krõbedam, ei pea te muretsema selle pideva hooldamise pärast. 

Rohke treening

See, et FATBIKE on ideaalne lumel või pehmel pinnasel sõitmiseks, ei tähenda, et nendega sõitmine oleks pingutuseta. Paljudel suurte rehvidega jalgratastel on ainult üks käik ja edasiliikumiseks on vaja palju lihasjõudu. MEGAMO FAT TANK rattal ja paljudel teistel on siiski 24 käiku ning nende abil liikumine ka tunduvalt meeldivam. FATBIKE’i ostes jälgige kindlasti käikude arvu. Sellegipoolest võite kindel olla, et saate treeningu, mida otsisite nii ala- kui ülakeha jaoks.

fatbike metsateel

Uus viis lõbutsemiseks ja treeninguks  

Rehvide tõhus vedrustus aitab sõitjatel uurida lähemalt kohalikke alasid, kus võivad sõita ainult laiema rehviga rattad. Sõida vabalt Eesti rabade puidust radadel, kus tavaline kitsas rehv kahe laua vahele vajub. Liigu muretult künklikul männimetsa rajal, kus maas lebavad oksad ja puujuured Sind enam ei sega. Pehme liiv teekonna keskel ei sunni enam jalgratast käe kõrval lükkama. Rasvaratas on jalgratas, mida ei pea talveks keldrisse, kuuri või garaažinurka ära peitma – saad sellega tiirule minna ka siis kui lumi on maas. 

Tahad koera jalutada ja jooksutada – laiad rehvid lubavad seda teha kindlalt ja turvaliselt. Hangi vajalik veoliin ja veoliini hoidik ning liigute muretult mõõda metsarada. 

Rasvaratta koomilised proportsioonid panevad sõitja silma paistma. Alles sellise rattaga sõitmine on viis mõista, miks kõik sellest räägivad. FATBIKE jalgrattasõit ei seisne ainult kiiruses vaid sellega saab õues aeglases ja mugavas tempos sõitu NAUTIDA! Mõistad, et oluline on teekond, mitte sihtkoht. 

LoodusLoom soovitab ja müüb mõistliku hinnaga Fatbike’i, mis on toodetud Hispaanias. Kasutame seda ise Alaska Malamuutide’ga jalutades ja treenides. Vaata toote kohta lähemalt:

Allikad: singletrackworld.com ; icebike.org

]]>
https://loodusloom.ee/mis-jalgratas-on-fatbike-ja-kellele-see-sobib/feed/ 0 1826
Märgtoit või kuivtoit? https://loodusloom.ee/margtoit-voi-kuivtoit/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=margtoit-voi-kuivtoit https://loodusloom.ee/margtoit-voi-kuivtoit/#respond Mon, 20 Apr 2020 09:26:10 +0000 https://loodusloom.ee/?p=1765 Kui me tahame panustada parema maailma loomisesse, siis peaksima ka oma lemmikloomade elu jätkusuutlikuna hoidma. Kas teadsid, et nende toit mõjutab lemmikloomade ökoloogilist jalajälge? Kumb on keskkonnasõbralikum: kas märgtoit või kuivtoit (krõbinad)? 

Lemmikloomade jätkusuutlik elu

Inimesed on järjest enam hakanud mõtlema keskkonnale ja selle kaitsmisele – sealhulgas prügi sorteerimisele ja jätkusuutlike toodete ostmisele. Aga miks piirata oma tarbimist ja käitumist ainult endale ostetavate toodetega kui on võimalik laiendada seda ka oma lemmikloomaga seonduvale? Hoides nende jätkusuutlikust võimaldab vähendada ühtlasi ka lemmikloomade ökoloogilist jalajälge. 

 Lemmikloomale saab anda märgtoitu ja kuivtoitu -mõlemad toidud on täisväärtuslikud ning sisaldavad lemmikule eluks vajalikke toitaineid. Need kaks toidutüüpi erinevad selle poolest kuidas nad mõjutavad keskkonda. Hollandi avaliku teabe organisatsioon ‘Milieu Centraal’ soovitab kuivtoitu kahel põhjusel: 

Kuivtoidu tootmine kahjustab keskkonda vähem ning selle säilivusaeg on pikem – see tähendab, et toit säilib riiulis kauem ja tõenäoliselt satub nii vähem toitu prügi hulka. 

krõbinad väiksele koerale

Kui toidate lemmikut märgtoiduga, andke väiksemaid portsioneid, et vältida raiskamist ning säilitage avatud konserve külmkapis. Katke lahtine konserv kinni, et veenduda toidu pikemas säilimises. 

märgtoit

Nipp: märgtoit sisaldab rohkem niiskust kui kuivtoit. Veendu, et Sinu koer või kass jooks piisavalt vett. Kuivtoitu andes peab puhas vesi olema alati loomale saadaval. Märgtoitu soovitame anda kui teie lemmik ei joo piisavalt vett.

Lisaks

Lisaks märgtoidu ja kuivtoidu vahel valimisele on toidu kvaliteeti arvestades veel olulisi asju. Näiteks: 

Kvaliteedimärgid – Täpselt nagu inimese toidud, kvalifitseeruvad ka lemmikloomatoidud kvaliteedimärkidele. Yarrah kasutab toodetes ainult orgaanilisi koostisaineid, Parema Elu märgiga orgaanilist liha, ja MSC sertifikaadiga kala. Lemmikloomatoidu kvaliteedimärkidele tähelepanu pööramine võimaldab teha teadlikuid valikuid. Yarrah lemmikloomatoitu ei testita laboriloomade peal.  

lemmikloomatoidu kvaliteedimärgid

Liha tüüp –  lemmikloomatoiduks sobib nii jääkliha kui ka lihaseliha. Lihasliha tarvitavad toiduks inimesed samas kui jääkliha on inimese toiduks vähem sobiv ning kuulub jääkide hulka. Yarrah kasutab jääkliha ja loomseid saadusi, mis sobivad lemmikloomatoiduks, et vähendada ebavajalikku loomade tapmist ja jääkide tekkimist. Lisaks sellele sisaldab jääkliha ja organid palju lemmikloomale vajalikke toitaineid. 

Nipp: Mõned koeraomanikud tahavad oma lemmikule pakkuda vegan toitumist. Selle põhjuseks võib olla moraalne kaalutlemine või koera allergia loomsele valgule. Yarrah pakub VEGAN toitu koertele aga mitte kassidele – kassid on kiskjad ning vajavad liha. Yarrah uurib võimalusi vegan kassitoidu turule toomiseks, kuid seniks leiate lihaga kassitoidud SIIT!

kass kes sööb Yarrah orgaanilist toitu

Allikas: yarrah.com

]]>
https://loodusloom.ee/margtoit-voi-kuivtoit/feed/ 0 1765
Mida teha kasutatud kassiliivaga? https://loodusloom.ee/mida-teha-kasutatud-kassiliivaga/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=mida-teha-kasutatud-kassiliivaga https://loodusloom.ee/mida-teha-kasutatud-kassiliivaga/#respond Mon, 13 Apr 2020 09:28:11 +0000 https://loodusloom.ee/?p=1749 Kassi omamine tähendab ühtlasi ka liivakasti omamist. Aga mida teha kasutatud kassiliivaga? See sõltub eelkõige liiva tüübist ja kvaliteedist. Kõik müügil olevad liivad ei ole samade omadustega ega võrdselt keskkonnasõbralikud.

Keskmine kass kasutab umbes 75kg liiva igal aastal. Mida teha kogu selle kasutatud liivaga? See sõltub kassiliiva tüübist. Alati ei ole 100% arusaadav, kas liiv on komposteeritav. Näiteks toode, mis on tehtud taaskasutatud paberist võib sisaldada mürgist tinti või muid mürgiseid aineid. Paberil põhinevad liivad ei sobi hiljem kompostiks ega ka paberjäätmete hulka. Kui tootele on märgitud, et see on komposteeritav, nagu Yarrah kassiliiv, võib kasutatud liiva segada aiamullaga (parandamaks mulla kvaliteeti). Soovitatav on kõigepealt kassi väljaheited eemaldada kuna need ei aita kaasa mulla kvaliteedile. Orgaanilist päritolu liiv, mis on tootja poolt komposteeritavaks tunnistatud sobib kõikides komposterites kasutamiseks.   

Mõned kassiliiva tootjad lubavad toodet ka wc-potist alla lasta. NB! Seda võib siiski teha ainult juhul kui tootja pakendil nii ütleb. Lugeda tuleb täpseid juhiseid. Üldjuhul on WC-potist allalastav kogus väga piiratud, et ei tekiks ummistusi. Yarrah kassi(savi)liiva ei tohi wc-potist alla lasta.

Klombistuv

Esiteks eristame kahte erinevat liiva: klombistuv ja mitte-klombistuv (sama mis paakuv ja mittepaakuv). Klombistuv tähendab, et kassiliiv seob end uriini ja väljaheidete külge ning liivakasti on kergem puhastada. Tänu klompide väljasõelumisele jätkub liiva kauemaks – selle tõttu on klombistuv toode ka klientide poolt eelistatud. 

Keskkonnasõbralik

Teine erinevus on kassiliivade materjal. Mõned liivad on tehtud taastuvatest loodusvaradest teised aga fossiilsetest materjalidest. Üldiselt öeldes, taastuvad loodusvarad pakuvad keskkonnasõbralikku ja jätkusuutlikku valikut – näiteks puidulaastudest kassiliiv. Toode, mis on tehtud silikageelist (tooraine Hiinast) on tuntud kui kõige keskkonnakahjulikum kassiliiv. Silikageelist kassiliiv kahjustab keskkonda eelkõige transpordi ja tootmisel kasutatava kivisöe tõttu. See kehtib Hiina päritolu silikageeli kohta, kuid kahjuks ei ole alati avaldatud ja selge, millisest riigist tooraine pärineb. 

Orgaaniline

Orgaaniline kassiliiv, mida Yarrah pakub on tehtud 100% orgaanilisest savist. Kasutatud savi on ülimalt imav ja hästi klombistuv. See teeb liivakasti väljaheidetest sõelumise väga lihtsaks ning liiva jätkub kauemaks. Yarrah kassiliiv sisaldab orgaanilisi õlisid, et halbade lõhnade levik oleks minimaalne. Toote koostisesse ei ole lisatud kemikaale. Samuti on kõik koostisosad – savi, õlid, rasvad ja mineraalid – pärit orgaanilistest, kontrollitud allikatest – see piirab keskkonnale kahjulikku mõju nii palju kui võimalik. Lisaks eelnevale on Yarrah toode tolmuvaba ja lihtsasti kasutatav. 

Liivakast

Kui võtate kassi või lisaks uue kassi oma majapidamisse, siis peate ostma ka uue (lisa) liivakasti. Soovituslik on osta igale kassile eraldi liivakast, kuid kõige parem lahendus oleks kolm liivakasti kahe kassi kohta (see väldib kasside konflikte ja solvumist – kassidele meeldib pissida ühte ja kakada teise kohta). Kui ruumipuudus kolme liivakasti ei võimalda, siis on kahest liivakastist küllalt. Kassid harjuvad sellega ära, kuid alguses võib olla probleeme liivakasti jagamisega.

Loe rohkem Yarrah kassisavi kohta ja vaata videot SIIT!

Allikas: yarrah.com

kassiliiv haiseb
]]>
https://loodusloom.ee/mida-teha-kasutatud-kassiliivaga/feed/ 0 1749
Lemmikloomatoidu kvaliteedimärgid: mida need tähendavad? https://loodusloom.ee/lemmikloomatoidu-kvaliteedimargid-mida-tahendavad/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=lemmikloomatoidu-kvaliteedimargid-mida-tahendavad https://loodusloom.ee/lemmikloomatoidu-kvaliteedimargid-mida-tahendavad/#respond Wed, 18 Mar 2020 16:28:00 +0000 https://loodusloom.ee/?p=1680 Kvaliteedimärgid ei ole ainult inimseste toiduainetel vaid ka lemmikloomatoitudel. Liha sisaldava jaoks on ‘Parem Elu’ (Better Life) või ‘orgaaniline’ kvaliteedimärk. Järgnevalt selgitame, millised tähistused eksisteerivad ja mida YARRAH toitudelt võib leida. 

Lemmikloomatoidu kvaliteet

Kvaliteedimärgid annavad informatsiooni kindla toote või selle koostise kohta. Märkide jälgimine on vajalik, sest see annab ostu sooritamiseks vajalikku kindlustunnet. Näiteks, kui te soovite olla ümbritseva keskonna suhtes lugupidav ja parandada maailmas toimuvat siis annavad lemmikloomatoitudel ja teistel toodetel olevad märgid Teile vajaliku info, et saaksite teha parema valiku.  

Orgaaniline

YARRAH lemmikloomatoidu pakenditel on eelkõige kvaliteedimärgid ‘orgaaniline’. Orgaaniline on kaitstud termin ning seda võib kasutada ainult toodetel, mis on läbinud konkreetsed nõuded. Toode ja kogu tootmisprotsess peab täitma karme nõudeid. Näiteks ei tohi tooraines ja tootmisprotsessis kasutada keemilisi väetiseid ega kunstlike pestitsiide. Lisaks peavad tooted olema kunstlike säilitusainete, lõhnainete, toiduvärvide ja maitseainete vabad. Need ja paljud lisatingimused on kehtestatud Euroopa Liidu poolt. 

Tahad teada rohkem orgaanilisest toidust? Loe seda meie varasemast artiklis: Miks orgaaniline? ja meie toote koostise lehelt

Liha kvaliteet

Liha, mida YARRAH oma toitudes kasutab on saanud ‘Parema Elu’ (Better Life) sertifikaadi maksimaalse tulemusega. ‘Parem Elu’ kvaliteedimärgid annab välja Hollandi organisatsioon, kes võitleb loomade julmalt kohtlemise vastu (Dutch  Society for the Prevention of Cruelty to Animals). Organisatsioon on võtnud eesmärgiks parandada kanade, lehmade ja sigade elukvaliteeti. YARRAH on ‘Parema Elu’ märgisele pühendunud alates 2015. aastast ning YARRAH on esimene lemmikloomatoidu bränd, kes selle märgi välja teenis. Kõik liha, mida YARRAH kasutab on kasvatatud ja töödeldud orgaaniliselt.

parem elu kvaliteedimärk

Kas teadsid…

YARRAH lemmikloomatoit sisaldab Sinu lemmikule täpselt vajalikku kogust liha! Ei rohkem ega vähem. Liha kogust saaks alati suurendada kuid see ei ole vajalik. Kui võtta arvesse ühiskonna arutelu suurenenud lihatarbimisest ja selle keskkonnamõjudest, otsustas YARRAH oma toodangusse lisada vajaliku koguse liha ja mitte ületada koera või kassi jaoks vajalikku kogust. 

Kala kvaliteet

Oma märgistus on ka kalale. YARRAH kasutab toitudes kala, millel on MSC kvaliteedimärgid ning see tagab tooraineks jätkusuutlikult püütud kala. See on teadlik valik kasutada orgaanilise kala asemel MSC kala, sest MSC kalad elavad vabas looduses paremat elu (orgaanilised kalad elavad spetsiaalses kasvatuses ning nende toiduks on MSC kalad). 

MSC kala kvaliteedimärk

YARRAH on suutnud oma keskkonda hoidva ettevõtmisega saada ka teisi kvaliteedimärke – loomkatsete vaba toit, vegan toit, toiduohutuse sertifikaat (ISO 22000), sotsiaalset ning keskkonnasäästliku ettevõtet tähistav BCorp sertifikaat. 

Teadlik valik

Nüüd kui oled lugenud rohkem erinevate kvaliteedimärkide kohta, tead, miks on tootel erinevaid logosid ja märke. Võimalik, et oled peale lugemist teadlikum ja teed paremaid otsuseid ka oma lemmikule toitu valides. Kui tahad teha jätkusuutlikuma valiku, kaalu ka YARRAH toite kassile ja koerale

kvaliteedimärgid

Allikas: yarrah.com

]]>
https://loodusloom.ee/lemmikloomatoidu-kvaliteedimargid-mida-tahendavad/feed/ 0 1680
Kassidele mürgised taimed https://loodusloom.ee/kassidele-murgised-taimed/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=kassidele-murgised-taimed https://loodusloom.ee/kassidele-murgised-taimed/#respond Sat, 14 Mar 2020 18:24:50 +0000 https://loodusloom.ee/?p=1665 Kodu ja aeda taimedega kaunistades ei mõtle me esimese asjana selle peale, kas need on kodus elavatele lemmikloomadele ohtud. Millised taimed on kassidele ohutud ja millised kujutavad endast kõige suuremat ohtu? Alljärgnevalt esitame veidi informatsiooni millised on kassidele mürgised taimed ja millised on ohutud.

Meid ümbritsevad puud, taimed ja lilled. Nendest loobumine, et kaitsta oma kassi, ei ole võimalik ega vajalik. Täiskasvanud kassid on väga valivad toidu suhtes ning ei proovi eriti uusi asju. Lisaks on paljudel mürgistel taimedel mõru maitse, mis peletab kassid kohe eemale. Kassipojad ja noored kassid on suurema tõenäosusega need, kes erinevaid taimi närida püüavad. Kassid võivad taime närida ka juhul, kui ei võimalik ligi pääseda murule. Muru ja värske hein aitab neid karvapallide vastu ja nende puudumisel otsitakse abi teistelt taimedelt. Kui kass saab käia väljas siis on huvi toataimede vastu tavaliselt väga väike. Kassil on väljas rohkelt muid huvitavaid tegevusi kuid probleemiks võib osutuda kasuka puhastamisel sinna kinni jäänud taime osad – lehed, seemned ja okkad. 

kassidele mürgised taimed

Taimede söömisele järgnevad sümptomid

Kui te kahtlustate, et Teie kas on sisse söönud mürgist taime või lille, siis on oluline koheselt ühendust võtta oma veterinaariga. Loomaarst saab võimalikult kiiresti kassile leida vastumürki või teda ravida. Kui on teada, siis tuleb kindlasti anda arstile kogu info taime kohta. Kui taime nime ei tea, siis võtke osa taimest arsti juurde kaasa. Igasugune info taime söömisest, toimumise ajast, ja kassi esimestest reageeringust on veterinaarile väga oluline. Mürgise taime söömise sümptomid ei pruugi kohe välja paista. Vahel kulub selleks ka mitu päeva enne kui saate aru, et kassi tervisega on midagi valesti. Allpool toome välja mõned sümptomid, mis võivad mürgise taime söömisel tekkida:

 • Letatgia ehk varjusurm
 • Vähenenud söögiisu
 • Nahaärritus
 • Simaärritus
 • Aevastamine
 • Korduv oksendamine
 • Kõhulahtisus

Mõned kassidele mürgised taimed põhjustavad allergilist ärritust kassi organitel – nahaärritus, silmaärritus ja aevastamine. Teised taimed jällegi põhjustavad oksendamist ja kõhulahtisust. Allpool leiate ülevaate teadaolevatest taimedest ja lilledest, mis on kindlasti kassidele mürgised. See nimekiri ei ole lõplik. Veebis on saadaval rohkem infot ja pilte loomadele mürgistest taimedest.

Mürgised lilled

 Lilled muudavad kodu ilusaks. Mõned tuntud lilled on kahjuks kassidele mürgised ja on parem kui hoiame oma looma nendest eemale:

• Ratsuritäht
• Nelgid
• Krüsanteemid
• Alpikannid
• Hüatsindid
• Jõulutäht
• Liiliad
• Nartsissid
• Tulbid

Mürgised toataimed

Lisaks lilledele on ka mõned toataimed, mis on kassidele ohtlikud. Nendeks on:

• Kirivõhk ehk Caladium
• Ebakrooton ehk Croton / Codiaeum
• Diifenbahhia ehk Dieffenbachia
• Draakonipuu ehk Dracaena
• Viigipuu ja kummipuu ehk Ficus
• Tubane Palmipuu 
• Havisaba ehk Sansevieria

mürgised taimed

Mürgised õuetaimed

Mõned taimed, mis on kassidele kahjulikud kasvavad ka väljas. Nende vastu pole mõtet võidelda. Suures pildis ei põhjusta see probleeme, sest kassid ei ole taimetoidulised. Siiski, kui kujundate oma enda aeda, siis oleks parem kasutada taimi, mis ei oleks lemmikloomadele mürgised. Järgmised taimed on kassile mürgised:

• Aarum
• Asalea
• Pukspuu
• Oleander
• Hortensia
• Iileks
• Maikelluke
• Igihali
• Rododendron
• Kukekannus
• Jugapuu
• Linnupiim (liilialine)

Ohutud lilled ja taimed

Lisaks mürgistele lilledele ja taimedele on ka lai valik taimi, mis on kassidele ohutud ja sobivad ideaalselt toa ja aia kaunistamiseks. Järgnevalt nimetame kassile ohutuid taimi:

• Bambus
• Bromeeliad
• Aed-Kamellia
• Kääbuspalm
• Fuksia
• Gerbera
• Areekapalm
• Harilik orasliilia
• Harilik sarvsõnajalg (Platycerium bifurcatum)
• Jasmiin
• Roogmaranta
• Orhidee
• Peperoomiad
• Päevalilled

kassile ohutud taimed

Tahate teada, millised lilled ja taimed on mürgised koertele? Lugege taimede kohta inglise keeles SIIT!

Kui soovite lugeda, milliseid orgaanilisi taimi söövad kassid ja koerad toiduks – loe infot Yarrah toodete kohta SIIT!

Allikas: www.yarrah.com

]]>
https://loodusloom.ee/kassidele-murgised-taimed/feed/ 0 1665
Kiibistatud koerad ja kassid https://loodusloom.ee/kiibistatud-koerad-ja-kassid/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=kiibistatud-koerad-ja-kassid https://loodusloom.ee/kiibistatud-koerad-ja-kassid/#respond Wed, 12 Feb 2020 16:54:17 +0000 https://loodusloom.ee/?p=1210 On väga levinud, et koerad ja kassid juba väiksena kiibistatakse. See on parim viis oma kaduma läinud lemmik hiljem tuvastada juhul kui ta peaks sattuma varjupaika. Kiibita koera või kassi saatus võib olla palju kurvem, kui siiani head elu pakkunud omanik talle soovis. Kahjuks satuvad varjupaika ka paljud kiibistatud loomad, kelle kiibi number on loetav kuid registris ei ole vastet omanikule. Põhjuseid selleks võib olla mitu:

 • Kiip on pandud aga omaniku infot registrisse kantud pole
 • Kiip on registreeritud ainult ühes registris (Eestis on kaks lemmiklooma registrit. Esimene neist lemmikloomaregister.ee, kuhu kannavad lemmiku andmed ainult loomaarstid. Teine – www.llr.ee kuhu saab andmed sisestada lemmiklooma omanik). Kaks registrit ei jaga omavahel infot ning olenevalt sellest kas kiibi numbri järgi otsitakse loomaarsti juures või varjupaigas ei pruugi vastet kiibi numbrile leida.
 • Alati on ka võimalus, et kiip on läinud rikki. Seda peaks loomaarsti külastusel alati kontrollima. Kui kiip toimib, siis näitab ta ainulaadset koodi (ainulaadne kogu maailmas), et lemmik oleks igas riigis leitav.
kiibistatud koerad ja kassid

Eesti lemmikloomaregister – www.lemmikloomaregister.ee

Aadressil lemmikloomaregister.ee saavad lemmiku registreerida ainult veterinaarid. Kui teate koera või kassi kiibi numbrit saab sealt vastet otsida igaüks. Selle registri plussiks on seotus Europetnet’iga, mis võimaldab reisil kaduma läinud looma omanike kiiret leidmist kogu Euroopast. Registri miinuseks on see, et ainult loomaarstid saavad info registrisse sisestada ja tihtipeale on info puudulik. Loomaarstilt peab küsima kinnitust, et andmed on sisestatud ning seda ka hiljem kodus kontrollima. Et Eesti siseselt oleksid loomad paremini leitavad tuleks loom kindlasti ka ise kanda teise registrisse leheküljel www.llr.ee .

Lemmikloomaregister www.llr.ee

 MIS ON LEMMIKLOOMAREGISTER LLR?

Lemmikloomaregister LLR on suurim üle-eestiline lemmikloomade register, mis on kasutuses enamustes Eesti omavalitsustes. Register on mõeldud lemmiklooma kiibi numbrite registreerimiseks, et looma kadumisel oleks võimalik kiibi numbri järgi tuvastada ta omanik. Registrit peavad Eesti omavalitsused. Loomaomanikud saavad LLRi e-teeninduse kaudu vaada oma lemmikloomade andmeid ning enda uued loomad ise registrisse kanda.

KUIDAS KOERAD JA KASSID REGISTREERIDA SAAN?

NB! Portaal on mõeldud ainult loomaomanikele enda loomade registreerimiseks!

1. Logi sisse oma ID-kaardiga e-teenindusse

2. Kui Sul on juba mõni registreeritud lemmikloom, siis näed juba tema andmeid.

3. Uue lemmiklooma registreerimiseks vajuta sinisele „Registreerin uue kiibitud looma“ nupule.

4. Avaneb kohustuslik kiibi numbri kontroll, kus kontrollitakse, et ega sellise kiibiga looma pole juba varem registrisse kantud. Sisesta lahtrisse oma looma kiibi number (see on 15-kohaline numbrikombinatsioon) ning vajuta nupule „Kontrollin kiibi numbrit registrist“.

5. Avaneb looma registreerimisvorm: täida ankeet ning salvesta andmed. Enne salvestamist veendu, et kõik andmed said ikka korrektselt kirja

6. Kui loom on registrisse kantud, näed ta andmeid koheselt „Loomade nimekirjas“

NB! Kindlasti registreerige peale loomaarsti juures kiibi paigaldamist oma lemmik lehel www.llr.ee! Siis ei pea lemmik Sind Eesti varjupaikades kurvalt ootama.

varjupaiga kass

Kadunud Looma otsimine

Kui juhtub, et ka Sinu lemmik on kaduma läinud, siis reageeri kiiresti:

 1. Kõigepealt otsi lemmikut oma ümbruskonnast – küsi naabritelt ja ümberkaudsetelt, kas keegi on looma näinud. Kontrolli üle lähedalasuvad kohad kuhu lemmik oleks võinud kinni jääda.
 2. Kasuta sotsiaalmeediat oma lemmiku kadumisest teada andmiseks. Nt Facebooki grupp.
 3. Teavita varjupaikasid oma lemmiku kadumisest ja uuri ega loom ei ole juba seal.
 4. Lemmiku leidmisele aitab kaasa paigaldatud kiip ja kaelarihm, millel on omaniku kontakt.
 5. Ära kaota lootust – paljud koerad ja kassid ilmuvad välja isegi mitmeid nädalaid peale kadumist.
 6. Ennetamine on parim lahendus! Kiip. rihm ja järelvalve.
koera kaelarihm

Hoia oma lemmikut. Kui soovid talle lisaks kõigele anda ka head toitu, siis uuri Yarrah orgaanilise toidu kohta SIIT!

Allikad: www.llr.ee; www.lemmikloomaregister.ee

]]>
https://loodusloom.ee/kiibistatud-koerad-ja-kassid/feed/ 0 1210
7 toitu mida koerale anda ei tohi https://loodusloom.ee/7-toitu-mida-koerale-anda-ei-tohi/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=7-toitu-mida-koerale-anda-ei-tohi https://loodusloom.ee/7-toitu-mida-koerale-anda-ei-tohi/#respond Sun, 02 Feb 2020 20:14:07 +0000 https://loodusloom.ee/?p=1027 Kahjulikud ampsud mida koerale anda ei tohi

Enamik koeri tahab maitsta kõike, mis meenutab toitu. Vastutustundlik omanik hoiab oma lemmikut eemal toitudest, mis võivad olla talle kahjulikud. Veterinaarid toovad välja seitse toiduainet mida koerale anda ei tohi:

 1. Ksülitooli sisaldusega tooted: Ksülitool on kunstlik magusaine, mida kasutatakse tihti suhkruvabades kommides ja nätsudes. See on koertele väga mürgine. Ksülitool põhjustab koertel hüpoglükeemiat, mis on eluohtlik. Esimene sümptom ksülitooli tarbimise järel on oksendamine, millele võib järgneda väsimus ja ataksia. Suurem kogus (üle 500mg/kg) põhjustab maksapuudulikkust. 
 2. Šokolaad: Šokolaad sisaldab väga mürgiseid ühendeid (metüülksantiinid), stimulante, mis peatavad koera ainevahetuse ehk metabolismi. 
 3. Sibulad: Sibulad sisaldavad koostisosa nimega tiosulfaat mis on koertele mürgine. 
 4. Viinamarjad ja rosinad: Viinamarjad ja rosinad on koerte organismile tõestatult väga toksilised olenemata koera tõust, soost või vanusest. Tegelikult on viinamarjad nii mürgised, et võivad põhjustada koeral äkilise neerupuudulikkuse. 
 5. Rasvased ja praetud toidud: Samuti nagu on rasvased ja praetud toidud kahjulikud inimesele on need veel kahjulikumad koertele.
 6. Makadaamiapähklid: Need pähklid on toitudest koertele ühed kõige mürgisemad. Makadaamiapähklid võivad põhjustada kehatemperatuuri tõusu, kõndimisraskusi, oksendamist ning letargiat ehk varjusurma.
 7. Avokaadod: Avokaado seeme, koor ja lehed sisaldavad toksiini Persiin, mis põhjustab koertel oksendamist ja kõhulahtisust. 

Need on ainult seitse inimese toitu, mida koerale anda ei tohi. Koerte seedimine on inimese omast erinev ning valede toitude pakkumine võib põhjustada pikaajalisi terviseprobleeme. 

On väga oluline, et koer saaks toidust vajalikud toitained. Uuri, millest koosneb kuivtoit ja konserv mida oma koerale annad ning võrdle seda kvaliteetsete toitutega. Kui soovid oma koerale juurde anda toitu, mida sööd ka ise, siis uuri enne kas see on koera organismile hea. 

Pikema nimekirja, millised juurviljad ja puuviljad koerale sobiad, leiad SIIT

Nimekirja, millised inimese toidud koerale sobivad ja mida anda ei tohi leiad SIIT!

Anna koerale parimat valmistoitu – vali Yarrah koeratoit – taskukohane, täisväärtuslik ja lisaks kõigele ka orgaaniline!

7 toitu mida koerale anda ei tohi

Allikad: www.akc.org

]]>
https://loodusloom.ee/7-toitu-mida-koerale-anda-ei-tohi/feed/ 0 1027